17. října 2016 10:29
gbshow

Nejistá sezóna: Díky čemu mohla vzniknout odvážná cimrmanovská komedie?

Trochu komedie, trochu dokument, trochu politická satira, hlavně ale neskutečně vtipná záležitost od pánů Svěráka a Smoljaka, která potěší všechny inteligentní bytosti a zejména pak cimrmanovské fandy.

Hořká komedie o peripetiích malého divadelního souboru, které má sice úspěch u publika, ale zároveň neustálé problémy s nadřízenými orgány. Zachycuje usidlování herců na nové štaci v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry, její premiéru a také epizody ze zákulisí.

Komedii Nejistá sezóna si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Zaplať pánbůh, že v roce 1987 nebyla už komunistická cenzura tolik ve střehu, a tak naši kinematografii neochudila o tenhle skvost. A klobouk dolů před tvůrci i před celým hereckým ansáblem Divadla Járy Cimrmana. Jak se totiž z filmu dozvídáme, hrát v osmdesátých letech v našich zeměpisných šířkách divadlo, které nelíbalo šosy soudruhů u moci, byla vážně dřina. Vtipný pohled do zákulisí pražského divadla s důrazem na absurdity, se kterými se jeho herci museli potýkat, je zábavnou připomínkou silně nezábavné doby. Naštěstí se jí už můžeme klidně smát.

Značný prostor tu mají ukázky z her Divadla Járy Cimrmana, takže pokud jste znalci, těšte se na ochutnávky z Němého Bobše, Aktu, Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého, Dobytí severního pólu a dalších. Snímek vychází ze skutečných situací a podle tvůrců v něm – kromě her – není nic smyšleného. Ba právě naopak. Jak se v jednom z rozhovoru svěřil Zdeněk Svěrák, některé situace museli vystřihnout, jelikož by nebyly uvěřitelné.

Možná jste netušili, že...

  • Divadelní scény se natáčely v divadle Solidarita v pražských Strašnicích, kde soubor v letech 1983–1992 skutečně účinkoval, než se přestěhoval na Žižkov.
  • Krátce po premiéře utrpěl Jan Kašpar vážný úraz, po kterém zůstal na invalidním vozíku.
  • Víte, která česká herečka si tu zahrála členku komise Karáskovou? Role se zhostila režisérka Božena Abrhámová, známá spíše jako Boca Abrhámová, sestra Josefa Abrháma.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný