17. října 2016 10:29
Gabriela Gabrielová

Nejistá sezóna: Díky čemu mohla vzniknout odvážná cimrmanovská komedie?

Trochu komedie, trochu dokument, trochu politická satira, hlavně ale neskutečně vtipná záležitost od pánů Svěráka a Smoljaka, která potěší všechny inteligentní bytosti a zejména pak cimrmanovské fandy.

Hořká komedie o peripetiích malého divadelního souboru, které má sice úspěch u publika, ale zároveň neustálé problémy s nadřízenými orgány. Zachycuje usidlování herců na nové štaci v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry, její premiéru a také epizody ze zákulisí.

Komedii Nejistá sezóna si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Zaplať pánbůh, že v roce 1987 nebyla už komunistická cenzura tolik ve střehu, a tak naši kinematografii neochudila o tenhle skvost. A klobouk dolů před tvůrci i před celým hereckým ansáblem Divadla Járy Cimrmana. Jak se totiž z filmu dozvídáme, hrát v osmdesátých letech v našich zeměpisných šířkách divadlo, které nelíbalo šosy soudruhů u moci, byla vážně dřina. Vtipný pohled do zákulisí pražského divadla s důrazem na absurdity, se kterými se jeho herci museli potýkat, je zábavnou připomínkou silně nezábavné doby. Naštěstí se jí už můžeme klidně smát.

Značný prostor tu mají ukázky z her Divadla Járy Cimrmana, takže pokud jste znalci, těšte se na ochutnávky z Němého Bobše, Aktu, Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého, Dobytí severního pólu a dalších. Snímek vychází ze skutečných situací a podle tvůrců v něm – kromě her – není nic smyšleného. Ba právě naopak. Jak se v jednom z rozhovoru svěřil Zdeněk Svěrák, některé situace museli vystřihnout, jelikož by nebyly uvěřitelné.

Možná jste netušili, že...

  • Divadelní scény se natáčely v divadle Solidarita v pražských Strašnicích, kde soubor v letech 1983–1992 skutečně účinkoval, než se přestěhoval na Žižkov.
  • Krátce po premiéře utrpěl Jan Kašpar vážný úraz, po kterém zůstal na invalidním vozíku.
  • Víte, která česká herečka si tu zahrála členku komise Karáskovou? Role se zhostila režisérka Božena Abrhámová, známá spíše jako Boca Abrhámová, sestra Josefa Abrháma.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný