25. února 2019 12:00
redakce Prima Living

Nečekané rozuzlení přinese Sázka na třináctku

Jste-li fandou českých filmů a kriminálního žánru vůbec, udělejte si na tuhle Kleinovu detektivku z roku 1977 rozhodně čas. Sázka na třináctku je totiž v mnoha ohledech výjimečná. Přesvědčte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Nečekejte ansábl ostřílených příslušníků Veřejné bezpečnosti, ani partu zločineckých veksláků, na které jsme zvyklí z jiných českých detektivek stejného období. Do role mužů zákona zde byli obsazeni herci, které byste tu opravdu nečekali. Romantický klaďas Jaroslav Satoranský coby vyšetřovatel poručík Charvát z pražské kriminálky a snad ještě dobráčtější Zdeněk Řehoř coby místní policista Trčka (nebo-li Kuba a „hajnej“ ze slavných Krkonošských pohádek, jejichž dalších šest pokračování se mimochodem natáčelo ten samý rok). Jak ovšem z linie příběhu brzy pochopíme, Dušan Klein měl pro obsazení mladého a pohledného Jaroslava Satoranského tentokrát dobrý důvod.

Poručík Charvát, který přijíždí do Kostelce vyšetřit krádež dvou milionů z poštovního vozu, se totiž postupně zamilovává do dcery místního správce ubytovny Weisse (Rudolf Hrušínský). Milostný aspekt, to je další novinka, se kterou se v tehdejších kriminálkách do té doby spíše šetřilo. S Trčkou pomalu vyřazují falešné stopy a zužují okruh podezřelých, ovšem dramatický zlom do vyšetřování přinese až vražda místního opilce Maláska (René Přibyl), jednoho z podezřelých a mimochodem manžela Charvátovy milé Květy (Zuzana Cigánová). Kromě krádeže peněz začíná na světlo světa vyplouvat další zločin a tím jsou nekalé machinace s výherními tikety sportky. Smyčka kolem hlavního padoucha se postupně utahuje, ale na nečekané rozuzlení si musíme počkat až na úplný konec.

S přihlédnutím k výše jmenovanému se není co divit, že Sázka na třináctku vyznívá chvílemi spíše jako milostné drama než jako klasická kriminálka, k čemuž přispívá i působivá hudba Zdeňka Marata a fakt, že v celém filmu nezazní jediný výstřel. To mu na kráse ovšem nic neubírá (možná právě naopak). Výkony herců absenci přestřelek stoprocentně vykompenzují a působivá atmosféra vás udrží v křesle až do samotného závěru.

Zajímavosti o filmu Sázka na třináctku:

  • Zuzanu Cigánovou dabuje Jorga Kotrbová.
  • Naschvál, jestli poznáte v jedné z epizodních roliček mladého Marka Ebena.
  • Film se natáčel v Klatovech. Filmovalo se mimo jiné i v Praze na Novém Městě.

Režie: Dušan Klein Předloha: Antonín Winter (kniha) Scénář: Vladimír Körner Kamera: Andrej Barla Hudba: Zdeněk Marat Hrají: Jaroslav Satoranský, Zuzana Cigánová, Rudolf Hrušínský, Dušan Blaškovič, Zdeněk Řehoř, Milan Stehlík, Bohumil Šmída, Marcela Martínková, René Přibil, Bronislav Poloczek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný