2. prosince 2020 17:22

Návrat severské krimi. Právnička Rebecka Martinsson pomáhá řešit tajuplné brutální vraždy

Televizní kriminální minisérie Rebecka Martinsson vznikla na motivy oblíbených detektivních románů švédské spisovatelky Åsy Larsson. Hlavní hrdinka, právnička Rebecka, se v ní musí rozhodnout, jestli zůstane uprostřed divokých lesů a hlubokých mrazů, kde se musí postavit vlastním traumatickým zážitkům, nebo se vrátí budovat kariéru do Stockholmu. První kriminální případ začíná 19. prosince ve 20:15 na Prima KRIMI.

Kriminální série televizních filmů Rebecka Martinsson se odehrává v těžko přístupném a mrazivě úchvatném prostředí severního Švédska. Hlavní hrdinkou je právnička Rebecka Martinsson (Ida Engvoll), která navzdory velkolepé kariéře ve významné advokátní firmě ve Stockholmu a solidnímu vztahu s atraktivním přítelem nemá klid. Všechno se změní, když nečekaně umírá její blízká kamarádka z dětství.

Rebecka se váhavě vrací za severní polární kruh do městečka Kiruna, kde vyrůstala. Tam zjišťuje, že kamarádčina smrt nebyla žádná nehoda. Ve skutečnosti jde o vraždu. Hned je jí jasné, že nemůže odjet, dokud neodhalí pravdu. Rebecka kontaktuje svou známou Annu Marii Mella (Eva Melander), jež pracuje u policie, a zamotá se do vyšetřování. Rychle se ocitá uprostřed vzrušujícího, ale nebezpečného honu na vraha, který může zabíjet znovu.

Čím blíže je šokujícímu odhalení, tím více se musí vyrovnávat se strašlivými traumatickými zážitky z vlastní minulosti. A to i přesto, že ji už od dětství tak moc trápily, až ji nakonec přinutily utéct z rodného městečka…

Když se objeví další tajuplné případy brutálních vražd a Rebecka se osvědčí jako šikovná pomocnice policejního týmu, hlavní hrdinka stojí před rozhodnutím: má se vrátit zpátky k bezpečnému, velkoměstskému životnímu stylu do Stockholmu, nebo zůstat v městečku Kiruna uprostřed divokých lesů a hlubokých mrazů – a zatočit s minulostí jednou provždy?

Zajímavosti:

 1. Spisovatelka Åsa Larsson napsala pět románů s Rebeckou Martinsson: Sluneční bouře, Prolitá krev, Temná stezka, Než pomine tvůj hněv a Oběť Molochovi. Všechny vyšly také v češtině.
 2. Tvůrci minisérie zfilmovali čtyři z pěti vydaných románů – Prolitá krev, Temná stezka, Než pomine tvůj hněv a Oběť Molochovi.
 3. První kniha Sluneční bouře byla zfilmována už v roce 2007 s Izabellou Scorupco v hlavní roli.
 4. Než spisovatelka Åsa Larsson vydala svou první knihu Sluneční bouře, pracovala také jako advokátka. Stejně jako hlavní hrdinka pochází z městečka Kiruna.
 5. Hlavní hrdinku Rebecku Martinsson si zahrála Ida Engvoll, která na sebe předtím upozornila v třetí sérii fenomenálního skandinávského krimi seriálu Most.
 6. Ida Engvoll říká, že si hlavní hrdinku zahrála nesmírně ráda: „Když se na začátku diváci seznámí s Rebeckou, uvidí, že si udržuje určitý odstup od svého okolí. Je trochu zvláštní. Návrat do rodného města u ní vyvolá vzpomínky na traumatické dětství a odhalí, že Rebecka je složitá postava. Je to tajuplná osobnost s mnoha různými vlastnostmi. Je chytrá a obětavá, ale zároveň velice citlivá, impulzivní a někdy se nevyhne špatnému úsudku. Ale to všechno je na ní právě to hezké.“
 7. Než herečka Ida Engvoll dostala roli Rebecky Martinsson, romány spisovatelky Åsy Larsson neznala. Ale před začátkem natáčení si poslechla jejich audioverze a úplně jim propadla.
 8. Spisovatelka Åsa Larsson má z krimisérie velikou radost.
 9. Ze spisovatelky Åsy Larsson a herečky Idy Engvoll se staly blízké přítelkyně.
 10. Všechny filmy režíroval Fredrik Edfeldt, který natočil dramata Faro a Dívka.
 11. Natáčelo se za severním polárním kruhem v městečku Kiruna, kde se příběhy odehrávají.
 12. Natáčení probíhalo ve dvou částech – v zimním a letním období.

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný