11. prosince 2020 14:00
redakce Prima Living

Návrat do Cold Mountain: Proč za válečné melodrama získala Oscara jen Renée Zellweger?

Režisér Anglického pacienta (1996), snímku, jenž byl oceněn dokonce devíti Oscary, se o sedm let později zasloužil o další úspěšnou adaptaci knižního bestselleru na filmové plátno. Silný příběh z období občanské války s Judem Lawem a Nicole Kidman.

V sobotu od 20:00 se na Prima MAX přeneseme do historie. Film nás vezme na cestu, kterou zpustošeným územím Spojených států podstupuje jižanský voják Inman (Jude Law) ve snaze dostat se zpátky ke své ženě Adě (Nicole Kidman). Občanská válka se blíží ke svému konci a Inman jako dezertér a navíc příslušník prohrávající strany to na své strastiplné pouti nemá jednoduché.

Touha znovu spatřit svou ženu, kterou před odchodem do války jen jednou políbil a která – jak je přesvědčen – na něj stále čeká, je však silnější než všechna úskalí a nebezpečí. Pomalu, ale neúnavně se v nepříznivém počasí přicházející zimy blíží ke Cold Mountain v Severní Karolíně, kde se jeho žena jen obtížně protlouká a přežívá hlavně díky pomoci sousedů.

Po nečekané smrti svého otce, reverenda, zůstala Ada zcela sama a pravděpodobně by umřela hlady, kdyby jí osud nepřivál do cesty ráznou a výřečnou Ruby (Renée Zellweger). Ta ji naučí hospodařit a obě dívky spolu v těžkých časech přežívají, jak se dá.

Ada je nucena vyměnit svou dřívější bezstarostnost za vůli a víru. Jejím úkolem je nyní ochránit farmu, na které vyrůstala, vzdorovat nabídkám nesympatického nápadníka a hlavně věřit tomu, že její manžel je stále ještě naživu a jednoho dne se k ní vrátí.

Pár zajímavostí o filmu Cold Mountain…

  • Kniha Chladná hora (1997), jež pochází z pera amerického romanopisce Charlese Fraziera, byla u nás vydána v roce 2000. V Americe za ni autor získal Národní knižní cenu v kategorii beletrie.
  • Ač téma snímku v sobě nese výhradně americké reálie, tým filmařů, který se na jeho vzniku podílel, je, co se národnosti týče, velmi různorodý. Režisér je Angličan, hlavní kameraman pochází z Austrálie, výtvarník je Ital, hudební skladatel je Francouz libanonského původu a kulisy zpustošeného amerického Jihu se natáčely převážně v rumunských exteriérech.
  • Film byl nominován na celkem sedm zlatých sošek, Oscara si ze slavnostního večera ovšem odnesla pouze Renée Zellweger za svou vedlejší roli rázné Sally. Částečně to bylo i proto, že většinu cen ten rok vysbíral třetí díl Pána prstenů.
  • Nicole Kidman zahrála všechny své klavírní party sama.

Režie: Anthony Minghella Předloha: Charles Frazier (kniha) Scénář: Anthony Minghella Kamera: John Seale Hudba: Gabriel Yared Hrají: Jude Law, Nicole Kidman, Renée Zellweger, Eileen Atkins, Brendan Gleeson, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman, Giovanni Ribisi, Donald Sutherland, Ray Winstone, Kathy Baker Rok uvedení: 2003

Melodrama Návrat do Cold Mountain uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný