12. listopadu 2020 06:00

Narušitel: Jiří Dvořák jako nečekané letecké eso. Jak mladý režisér sháněl hvězdnou sestavu?

Historické drama Narušitel má na kontě mladý talent David Balda, pro něhož se jednalo o velmi osobní téma. Nečekaně se mu podařilo dát dohromady silný herecký tým.

V pátek od 20:00 si na Prima MAX dopřejeme jeden historický exkurs. Výčet hereckých es, která si zahrála v napínavém filmu o elitních českých pilotech prchajících před StB, zahrnuje jména jako Jiří Dvořák, Petr Kostka či Stanislav Zindulka. Snímek, který vychází ze skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, natočil jeho vnuk David, pro něhož to byl debut jako hrom. Do dějin kinematografie se ve svých osmnácti letech tímto počinem zapsal nejen jako scenárista, ale také režisér a kameraman.

Nečekaně snadné lákání hvězd

Přemluvit jako začátečník ke spolupráci hvězdy filmového plátna prý nebyl zase až takový problém. „První, koho jsme pro film získali, byl Stanislav Zindulka, kterému, jak se ukázalo, v sedmdesátých letech režim také dost zavařil. A líbilo se mu, že jsme mladí. Pak jsem zavolal Jiřímu Dvořákovi, poslal mu scénář a on se mi za týden ozval, že do toho jde také. Na Veroniku Arichtevu mě přivedla mamka. Oslovil jsem ji a také souhlasila,“ popsal Balda.

Jen v jednom případě během obsazování nastaly komplikace. „V roli, kterou představuje Petr Kostka, jsem si představoval původně někoho jiného. Nevyšly mi dva tipy a byl jsem už trochu bezradný. Poprosil jsem tedy Jirku Dvořáka, jestli by o někom nevěděl, a ten mi navrhl právě pana Kostku, s nímž sdílel dvacet let divadelní šatnu. A nakonec to byla opravdu ta nejšťastnější volba,“ dodal Balda.

Pilot-amatér

Realizaci předcházela důkladná příprava. Herce, kteří měli ztvárnit piloty, čekaly několikaměsíční kurzy. Všechny scény se totiž natáčely poctivě ve funkčních letadlech a vysoko ve vzduchu. Během některých záběrů tak museli herci skutečně pilotovat.

„Pro mě tato role byla splněním snu. Kdybych nebyl hercem, byl bych pilotem. Toto natáčení bylo pro mě úžasným zážitkem. Když mi letadlo na chvíli půjčili, bylo to pro mě velmi emotivní,“ prozradil Jiří Dvořák, který měl oproti ostatním kolegům mírnou výhodu. „Už od dětství jsem se tomu věnoval teoreticky přes knížky. A moje první hra na počítači byla letový simulátor. Takže jsem už věděl, co každý budík znamená,“ potvrdil herec.

Realita na prvním místě

Film, který se natočil za šestatřicet dní, je výjimečný také tím, že se v něm objevují unikátní letadla, která nebe brázdila právě v době, v níž se děj odehrává. Záběry se pořizovaly na malém letišti v Hořicích, filmovalo se také na Hradčanech, v okolí Mimoně nebo v Hradci Králové.

„Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou a láskou k létání. Chtěli jsme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché. Ten příběh ale není jen věrnou kopií dědova života, je to tím pouze inspirované. Některé momenty jsme do děje zasadili díky svědectví dalších pilotů, kteří se s ním znali,“ uzavřel David Balda, který se snažil o to, aby snímek působil co nejvíce autenticky.

Drama Narušitel uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný