11. ledna 2019 12:00
redakce Prima Living

Nadějný rok aneb pohodová a citlivá oddychovka

Steve Martin, Owen Wilson a Jack Black. Milovníkům komedií toto bohatě stačí, jakákoli další slova už jsou zbytečná. A pro ostatní: věřte, že každé z těchto jmen je samo o sobě zárukou legrace. Spojí-li se navíc dohromady, vyjde z toho… Jednoznačně klenot! V pondělí ve 20.00 na Prima MAX.

Jména v úvodu slibují sice pořádnou porci zábavy, jenže kromě ní nabízí tahle komedie i mnoho dalšího. Místo notoricky známých zápletek a stokrát přežvýkaných témat si režisér David Frankel (mimochodem tvůrce komedie Ďábel nosí Pradu či Marley a já) vybral námět zcela originální.

Zasadil ho do nádherných přírodních kulis, okořenil přiměřenou dávkou romantiky (opravdu tak akorát, že se nemusíme stydět), přimíchal (opět přiměřeně) akcent na přátelství a touhu po splnění dávných klukovských snů a celé to tak nějak hezky stmelil a spojil pomocí perfektního soundtracku, vkusného humoru a přirozeně lidských scén ústředního tria, které mimochodem nemá chybu.

Výsledkem není prvoplánová komedie, ze které by humor stříkal na všechny strany, ale strašně příjemná a milá věc, ze které sálá pohoda a nadšení, a i tu kapku moralizování na konci jí s lehkým srdcem promineme; nemluvě o nesporném přínosu ve formě rozšíření ornitologických znalostí.

Kenny Bostick (Owen Wilson), Stu Preissler (Steve Martin) a Brad Harris (Jack Black) jsou tři chlapíci, amatérští pozorovatelů ptáků, kteří pocházejí z naprosto rozdílného prostředí.

Brad je šestatřicetiletý počítačový programátor žijící se svými rodiči, který nenávidí svoji práci a marně hledá nějaký smysl života, Stu je šéf a zakladatel miliardové newyorské společnosti, který se bojí odchodu do důchodu, a Kenny je střešní pokrývač, držitel titulu „nejlepší pozorovatel ptactva“, o který každoročně soutěží stovky nadšených amatérských ornitologů.

Bostick se pyšní rekordem se 732 ptáky spatřenými v jednom kalendářním roce a jeho touha po udržení prvního místa hraničí až s chorobnou posedlostí. Všechny tři spojuje jediné – láska k ptactvu –, a tak se utkávají v závodě, pro jehož zdolání má každý své osobní motivy, ale jenž může přirozeně vyhrát jen jeden…

A ještě malá poznámka na konec, ač herecké obsazení navozuje zcela jasnou představu o tom, o jaký druh komedie půjde, nenechte se mýlit. Vsadíme se s vámi, o co chcete, že budete překvapeni. Rozhodně ale mile.

Tuto pohodovku si pusťte v pondělí ve 20.00.

Věděli jste o filmu Nadějný rok, že…

  • ... ač se film setkal s celkově příznivým přijetím od kritiků i fanoušků, skončil v minusu. Při nevelkém rozpočtu 41 milionů dolarů vydělal celosvětově jen milionů 7.
  • ... jednu z písní filmového soundtracku (Pitkin County Turnout) napsal při natáčení zcela spontánně Steve Martin a taky ji ve filmu zazpíval.

I mistr tesař se jednou utne…

Všimněte si scén, které se mají odehrávat na podzim (říjen, listopad). Stromy i ostatní vegetace jsou ovšem krásně zelené a v plném rozpuku. Filmovalo se totiž od května do července (roku 2010).

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný