8. února 2018 10:25
redakce Prima Living

Na první pohled – romantická lovestory

Na první pohled - upoutávka

Červená knihovna s mírným přesahem, který donutí člověka na chvíli se zamyslet, navíc natočená podle skutečného příběhu a s Valem Kilmerem v hlavní roli. Máte chuť? Na první pohled si pusťte na Primě MAX v pondělí od 20.00.

Upracovaná a vyhořelá manhattanská architektka Amy Benic (Mira Sorvino) žije jen pro svou práci. Když však cítí, že opravdu potřebuje odpočinek, rozhodne se pro dovolenou v malém lázeňském městě. V místních lázních se setká s Virgilem Adamsonem (Val Kilmer), slepým masérem, který přes svůj handicap žije s pomocí své starostlivé starší sestry Jennie relativně soběstačný a spokojený život.

Virgil jí ukáže, že má nejen zlaté srdce, ale i ruce a že život má mnohem víc podob než jen práci. Pomůže jí vidět svět z jiného úhlu a nabije ji novým elánem, chutí do života i tvořivostí. Amy se do citlivého Virgila zamiluje a také on k ní nezůstane lhostejný. Když se Amy dozví o možnosti operace, která by mohla Virgilovi vrátit zrak, naléhá na něj, aby ji podstoupil. Ten ale váhá. Stojí za to měnit něco, na jste od malička zvyklí, když hrozí, že to opět ztratíte?

Věděli jste o filmu Na první pohled, že...

  • Film byl natočen podle skutečného příběhu chlapce jménem Shirl Jennings, který oslepl ve třech letech po nákaze hned třemi nebezpečnými nemocemi najednou: meningitidou, dětskou obrnou a nemocí z kočičího škrábnutí. Na dva týdny upadl do kómatu, ze kterého se probral s poškozeným zrakem. V osmi letech u něj bylo diagnostikováno závažné poškození sítnice a v deseti už dokázal rozeznat pouze světlo a tmu.
  • V roce 1991, když bylo Jenningsovi jednapadesát let, přiměla ho jeho tehdejší přítelkyně Barbara navštívit očního chirurga, doktora Woodhamse. Ten věřil, že správná operace může pacientovi vrátit zrak. Zákrok se zdařil a Shirl skutečně opět prohlédl. Byl však naprosto ohromený tím, co se mu dělo před očima, a nedovedl to implementovat do světa, na který byl do té doby zvyklý. Rodina proto kontaktovala známého neurologa Sackse, který spolu s dalšími odborníky konstatoval, že pacient se zkrátka musí naučit vše od začátku.
  • Necelý rok na to ovšem Shirl prodělal těžký zápal plic, při němž mu selhalo dýchání a jeho mozek zůstal krátou dobu bez kyslíku. Po vyléčení byl stále schopen rozeznat některé barvy a zaregistrovat pohyb, ale nic víc. S Barbarou se oženil a pět let po svém druhém oslepnutí začal navštěvovat kurzy malování a stal se malířem.
  • S Valem Kilmerem strávil v přípravě na natáčení spoustu času. Režie: Irwin Winkler Předloha: Oliver Sacks (povídka) Scénář: Steve Levitt Kamera: John Seale Hudba: Mark Isham Hrají: Val Kilmer, Mira Sorvino, Kelly McGillis, Steven Weber, Bruce Davison, Nathan Lane, Ken Howard, Laura Kirk, Diana Krall, Willie C. Carpenter, Drena De Niro, Charles Winkler, Margo Winkler Rok uvedení: 1999

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný