6. ledna 2020 06:57
redakce Prima Living

Na epickou výpravu do mafiánského podsvětí nás vezme Kmotr

Legendární gangsterka natočená slavným Francisem Fordem Coppolou (tehdy ovšem ještě mladým, chudým a neznámým) podle stejnojmenného bestselleru amerického žurnalisty a spisovatele Maria Puza. Na úterní večer pořádné sousto! Dívejte se od 20.00 na Prima MAX.

Kmotr nás zavede do Ameriky konce čtyřicátých a začátku padesátých let minulého století a představí organizovaný zločin se vším, co k němu patří. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, které tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), patří mezi kultovní filmové počiny a je vysoce ceněn jak kritiky, tak diváky.

Osudy italsko-americké rodiny, která svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci a vydírání, před námi ožívají v epických, rozmáchlých obrazech a člověka tak pohltí, že zapomene i na extrémní délku snímku, celých 175 minut.

5+1 zajímavostí o filmu Kmotr

  • Vedení společnosti Paramount nesouhlasilo původně s obsazením Marlona Branda, na kterém mu vedle pověsti nespolehlivého a obtížného herce vadilo hlavně to, že byl na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let). Ještě větší nevoli dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál příliš obyčejný, neznámý a především malý! Mladý Coppola s oběma herci natočil testy, které nakonec šéfy společnosti přesvědčily.
  • Se stejnou pečlivostí obsadil Coppola i další role – nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho, slabošského bratra Freda, conseglieriho Toma Hagena… Úlohy Corleonových „vojáků“ a dalších gangsterů ztělesnili většinou málo známí herci, kteří však dokonale typově odpovídali svým postavám.
  • Snímek získal tři Oscary – v kategorii Nejlepší film, Nejlepší scénář podle předlohy a Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Poslední sošku si měl převzít Marlon Brondo za své ztvárnění dona Vita, ale pro cenu si odmítl jít.
  • V roli Michaelovy neitalské dívky Kay Adams zaujala budoucí slavná herečka Diana Keaton.
  • Režisér Francis Coppola byl realizací jednoho ze stěžejních projektů Paramountu pověřen poměrně překvapivě. Byl dost mladý a tehdy ještě ne příliš známý. Své nepochybně sehrál jeho italsko-americký původ. Na premiéře Kmotra ale chyběl, jelikož byl zavřený v hotelu a pracoval na scénáři k filmu Velký Gatsby.
  • Jako mafiánské sídlo Vita Corleoneho posloužila filmařům kamenná vila s pěti ložnicemi a čtyřmi koupelnami postavená roku 1930 na newyorském Staten Islandu. Majitelé s natáčením souhlasili výměnou za novou střechu. Od listopadu 2014 byla nemovitost k prodeji za 2,9 milionů dolarů (zhruba 72 milionů korun), ale majitelé nakonec nabídku stáhli.

Režie: Francis Ford Coppola Předloha: Mario Puzo (kniha) Scénář: Francis Ford Coppola, Mario Puzo Kamera: Gordon Willis Hudba: Nino Rota Hrají: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte, Al Lettieri, Diane Keaton, Abe Vigoda

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný