9. listopadu 2017 10:58
Gabriela Gabrielová

Na dobrodružnou výpravu nás vezme Lawrence z Arábie

Lawrence z Arábie - upoutávka

Nestárnoucí snímek, který byl v roce svého uvedení (1962) oceněn hned 7 Oscary! Nenechte si ujít dobrodružství britského důstojníka Lawrence, který během svého působení v Arábii dokázal sjednotit místní kmeny proti Turkům a stát se živou legendou. V pátek ve 20.00 na Prima MAX.

7 zajímavostí o filmu aneb Co jste možná netušili...

  1. Předlohou snímku se stala kniha skutečného T. E. Lawrence, britského důstojníka, archeologa a spisovatele, která byla publikovaná v roce 1926 pod názvem Sedm sloupů moudrosti. Autobiografický román je situován na Blízký východ do válečného období 1916–1918 a líčí Lawrencovu proměnu ze znuděného úředníka generálního štábu v Káhiře až po „spasitele“ arabských kmenů.
  2. Komplikované natáčení trvalo více než rok a tvůrce zavedlo mimo jiné do jordánské a marocké pouště a kvůli některým složitějším sekvencím (například přepadení vlaku) také do španělské Andalusie. Po svém uvedení se stal obrovským diváckým hitem, jehož zásah zdaleka přesáhl hranice běžných filmů. Inspiroval módní návrháře i parfuméry k vymýšlení nejrůznějších arabských kreací a znásobil turistický ruch v Jordánsku.
  3. Představitel Lawrence, herec Peter O´Toole, podstoupil před začátkem natáčení vskutku intenzivní přípravu. Tři měsíce se aklimatizoval v poušti a povinně přečetl a prostudoval všechny knihy, které byly kdy sepsány o skutečném Lawrenci a jeho pobytu na Blízkém východě. Za jeho zdánlivě přirozeným vedením velblouda se skrývá až 8000 bolestivých kilometrů v sedle těchto pouštních korábů. První jízda se prý neobešla bez kalhot prosáklých krví, což herec suše komentoval slovy: „Toto je velmi jemný irský zadek.“
  4. Jordánský král Hussein zapůjčil filmovému štábu celou legii svých vojáků, takže většina vojáků, které vidíte na obrazovce, je skutečnými vojáky.
  5. Film byl v mnoha arabských zemích zakázán, jelikož místní úřady nabyly dojmu, že je líčí klamně a zkresleně. Jedna z hvězd snímku, Omar Sharif, si nicméně vyžádal audienci u egyptského prezidenta, aby mu ukázal, že ve filmu není nic špatného či urážlivého. Prezident si snímek zamiloval a v Egyptě ho povolil. Stejně jako ve zbytku světa i zde se stal obřím hitem.
  6. Při filmování v Jordánsku byla veškerá voda pro herce přivážena cisternou od nejbližší studny vzdálené 220 km. Původně všichni pili z bílých plastových kelímků, ale často se stalo, že je odfoukl vítr a zavál je do záběru. Když se to stalo již po několikáté, zavedl řežisér David Lean pití pouze z keramických hrnků.
  7. Původně byla role Lawrence nabídnuta superstar Marlonu Brando. Ten ji ale odmítl, údajně se slovy, „že nehodlá strávit dva roky svého života jízdou na velbloudovi.“

Režie: David Lean Předloha: T. E. Lawrence (kniha) Scénář: Robert Bolt, Michael Wilson Kamera: Freddie Young Hudba: Maurice Jarre Hrají: Peter O'Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn, Jack Hawkins, Omar Sharif, José Ferrer, Anthony Quayle, Claude Rains, Arthur Kennedy, Donald Wolfit, I.S. Johar, David Lean Rok uvedení: 1962

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný