9. října 2017 10:00
Gabriela Gabrielová

Mravenci nesou smrt... a československou kriminálku „západního“ stylu

Mravenci nesou smrt - upoutávka

Tým policistů Veřejné bezpezpečnosti v odvážném boji proti mezinárodnímu drogovému kartelu. Na svou dobu (1985) slušné krimi, i když dnes k němu musíme přistupovat se značnou dávkou tolerance. Na Josefa Vinkláře, Ladislava Mrkvičku a další pány herce se podívejte ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Pokud bychom totiž shovívaví nebyli, neubráníme se pravděpodobně na mnoha místech úsměvu místo očekávaného napětí. Zpocené zfetované děti zmítající se v rytmu diska, zahraniční zabijácké eso Barták s českými kořeny, úlisný majitel diskotéky Harry Moučka, „zběsilá“ automobilová honička centrem Karlových Varů, hlášky jako: „podcenili jsme je, jsou moc dobří“ (na adresu československých policistů), to vše dnes působí již trochu komicky, ale věřte nevěřte, na svou dobu byl tenhle film odvážným, novátorským počinem.

Kádrem umělecké tvorby tehdejších let prošel jen díky tomu, že k provokativnímu tématu pašování a překupnictví drog byl přimíchán vrchovatý nášup socialistické propagandy. Výsledkem je tak kromě solidního příběhu i kupa nerealistických situací a absurdních hlášek, které táhnou nahoru herecké výkony a garda předních českých kaskadérů. Hlavní postavou je uvědomělý hlídač morálky a mužstva, podplukovník Veřejné bezpečnosti Kořán (Josef Vinklář), a jeho tým, který rozplétá rozsáhlou mezinárodní síť pašeráků drog. Ti si jako hlavní tranzit pro distribuci smrtícího prášku vybrali valutami prolezlé Karlovy Vary a na našich mužích zákona teď je, aby s mravenci nesoucími smrt zatočili. Vždyť přece (slovy hlavního velitele): „Kdo kšeftuje s drogama, ten žádný svědomí nemá!“

Možná jste netušili, že...

  • JanKanyza ztvárnil ve snímku dvojroli – jednou si zahrál příslušníka Veřejné bezpečnosti a jednou člena drogové party.
  • Režisér snímku Zbyněk Brynych byl rozhodně zajímavou postavou české kinametografie. Barrandovský režisér, který neprošel žádnou filmovou školou, vystřídal řadu zaměstnání, než se konečně dostal k filmu. Začínal jako asistent režie studia dokumentárních snímků a hned svým celovečerním debutem, Žižkovskou romancí (1958), o sobě dal vědět i v zahraničí – snímek se tehdy promítal na festivalu v Cannes.
  • Poprvé se na tenký led dostal se snímkem Smyk (1960), kde věnoval nezvykle velký prostor postavě emigranta – úkaz v československé filmové tvorbě tehdejších let vskutku ojedinělý. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a film si dokonce odnesl cenu za nejlepší režii z Karlových Varů.
  • Ani další Brynychovy snímky nezůstaly bez povšimnutí. Za Transport z ráje (1962) získal hlavní cenu, Zlatou plachtu, v Locarnu, za Místo v houfu (1964) si odnesl hlavní cenu v Benátkách a podobné to bylo i s titulem A pátý jezdec je strach.
  • V sedmdesátých letech se ujal režie několika epizod televizního seriálu Derrick v Západním Německu, kde nějaký čas působil. Pak přišlo období více angažovaných filmů, díky nimž mu bylo opět umožněno natáčet u západních sousedů. Mravenci nesoucí smrt jsou na seznamu jeho filmografie poslední.

Režie: Zbyněk Brynych Scénář: Vojtěch Měšťan Kamera: Josef Pávek Hudba: Jiří F. Svoboda Hrají: Josef Vinklář, Ladislav Mrkvička, Zora Jandová, Marek Brodský, Jana Březinová, Nela Boudová, Ladislav Potměšil, Jan Kanyza, Rudolf Jelínek, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Kratina Rok uvedení: 1985

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný