15. února 2016 10:00
Gabriela Gabrielová

Mládí v hajzlu: film podle kultovní knihy

Michael Cera se jako Nick Twisp představí ve středu večer na Prima MAX ve 22.45.

Mladičký puberťák Nick se opájí vysokým uměním a pudové věci jsou mu cizí.

Pak ale narazí na rebelantskou Sheeni, která mu převrátí život naruby.

Aby si udržel její přízeň, zaplétá se do vlastní pavučiny překomplikovaných lží v čele s tvorbou vlastního zlého alter ega...

Byť černá komedie Mládí v hajzlu, která Prima MAX poběží ve středu od 22.45, na první pohled možná připomíná cosi jako Prcičky, pravda nemůže být vzdálenější.

Proč stojí za to jí věnovat pozornost? Čtěte následující řádky o boží předloze filmu.

Tentokrát totiž nemáte tu čest jenom s tradiční přisprostlou komedií. Mladý Nick je v první řadě velmi obratný manipulátor – intoušskému ladění se nelze divit, předlohou filmu je přece stejnojmenná knižní série.

Podobně jako film vypráví i knižní série příběh (zpočátku čtrnáctiletého) Nicka Twispa zabouchnutého do holčiny jménem Sheeni. Nick je chytřejší než průměrný teenager a ve snaze otočit si vzpurnou Sheeni kolem prstu páchá zločiny a vytváří velmi, velmi chytré, ale zároveň zcela absurdní lživé konstrukce.

Jasně, to se možná dá říct o spoustě zabouchnutých kluků. Pokud jste ale ve své náctileté snaze zasunout nikdy nenafingovali vlastní útěk před policií do Indie, raději se o slovo nehlaste...

Úplně první knižní díl vyšel v roce 1993, rychle si však získal davy příznivců. Vyšlo tak nakonec solidních šest dalších pokračování, které vyšroubovaly bizarní zápletku do takových otáček, že by se divil i tasmánský čert.

O filmové adaptaci první knihy se šuškalo už od roku 2004, nakonec však vznikla až o šest let poté. Krom už zmíněného hrdiny všech anorektiků Michaela Cery (taktéž Scott Pilgrim) se v něm jako Sheeni objeví i Portia Doubleday (Ona), Zach Galifianakis, Rooney Mara či Steve Buscemi.

Byť filmová inkarnace nakonec nezasáhla diváky natolik, jak by si fanoušci knih přáli, kdo Mládí v hajzlu nezná, může film považovat za optimální úvod do svého příštího knižního koníčku.Šance se nabídne už ve středu od 22.45.

(lol)

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný