26. února 2021 06:00
redakce Prima Living

Melancholia: Co inspirovalo Larse von Triera k natočení apokalyptického dramatu?

Mnozí kritici a filmoví odborníci označují Melancholii za životní dílo dánského režiséra Larse von Triera. Premiéru si snímek odbyl na festivalu v Cannes, kde sklidil nevídanou chválu a Kirsten Dunst si z něj odnesla cenu za nejlepší herečku v hlavní roli.

Ve středu od 20:00 Na Prima MAX uvidíte psychologické drama, postavené na výkonech bravurních Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg stejně jako na oslnivě krásných výpravných obrazech a dechberoucí hudbě. Snímek před námi rozprostírá intimní portrét konce světa, ale nečekejte žádné apokalyptické scény, žádné hromadné běsnění.

Dějištěm je panství manželů Claire (Charlotte Gainsbourg) a Johna ohraničené golfovým kurtem a mostkem přes potok, který se v průběhu snímku několik aktérů marně snaží překročit.

Děj se odehrává v několika dějstvích. Po prologu následuje část zvaná Justine a po ní část zvaná Claire. V první části jsme svědky opulentní svatební hostiny, kterou Claire a John pořádají pro Justine, Claiřinu sestru (Kirsten Dunst), a jejího novomanžela Michaela. Jenže navzdory detailně naplánovanému programu se všechno, co může, pokazí. Claire upadá do větší a větší deprese a zatímco se její sestra urputně snaží dodržet přednastavený absurdní řád, na nebi se objeví planeta Melancholia pohybující se po zkázonosné trajektorii směrem k Zemi.

Ve druhé části, patrně několik týdnů po oslavě, se Claire se synkem Leem stará o Justine, která se nachází ve stadiu totální apatie. Claire předstírá, že je vše v pořádku, sama se však děsí hrozící srážky s Melancholií. K té se skutečně schyluje a je to paradoxně Justine, která ve vypjaté chvíli dokáže zachovat klid, zatímco Claire podlehá panice...

Možná jste o filmu Melancholia netušili, že…

  • Výčet slavných jmen nekončí u dvou hlavních protagonistek. Ve vedlejších rolích manželů se můžete těšit na Kiefera Sutherlanda a Alexandera Skarsgarda, který je mimochodem synem známého hollywoodského herce švédského původu Stellana Skarsgarda. Ten si tu zahrál taky – ujal se role Jacka, Justinina neomaleného šéfa.
  • Zápletka vychází z období depresí, ve kterých se Lars von Trier část svého života nacházel. V průběhu léčení ho zaujal názor jeho terapeuta, že právě takto postižení lidé se ve vypjatých situacích chovají mnohem klidněji než ostatní, kteří často panikaří.
  • Při uvedení na festivalu v Cannes se při tiskové konferenci režisér zapletl do vlastních slov týkajících se nacismu, Hitlera a židů a následně byl vedením festivalu prohlášen za nežádoucí osobu. To ovšem nijak nepoznamenalo kladné přijetí, jakého se zde dostalo samotnému snímku.
  • Filmová hudba vychází z opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda.

Drama Melancholia uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný