6. dubna 2017 12:38
Gabriela Gabrielová

Mel Gibson bojuje s rozbouřenou řekou

Řeka - upoutávka

Americké drama Řeka je pocta dnes už mizejícím farmářským rodinám, kterých byly kdysi Spojené státy plné. Drsný chlap Tom Garvey a jeho žena Mae se snaží udržet při životě farmu, kterou jeho rodina vlastnila po generace. Proti nim stojí vodní živel, ale také velký byznys nenasytného manažera Wadea.

Tom Garvey (Mel Gibson) je nezávislý farmář, který se spoléhá na svoji půdu, rodinu a místní komunitu. On i jeho krásná žena Mae (Sissy Spacek) se v Tennessee narodili, jsou zvyklí pořádně makat a vědí, že právě tady je jejich místo. Tahle tradice se tu předává po generace.

A stejné úctě k rodné hroudě, která sice zavazuje, ale taky dává člověku svobodu a naději na to, že dokáže přežít i vlastními silami, učí Tom a Mae i svoje dvě děti. Jenže přicházejí problémy. Amerika se potýká s ekonomickou krizí. Výnosy ze sklizní jsou mizivé a Tom musí přijmout práci v daleké továrně, aby rodinu uživil. Na farmě zůstává na všechnu práci sama Mae a děti.

Největší problém, který však rodina Garveyových má, je poloha jejich farmy. Pole i usedlost stojí v záplavové zóně řeky, která se při velkých deštích rozvodňuje. Je to tak trochu hra s ohněm, tedy vlastně vodou. Ani Tom s Mae, ani jejich sousedé, kteří farmaří u řeky, nikdy nevědí, kdy přijde opravdu velká voda, která jim vezme doslova všechno.

Navíc se v okolí začíná doslova jako had z ráje pohybovat místní podnikatel Joe Wade (Scott Glenn). Snaží se skupovat domy a farmy u řeky a prosadit svůj podnikatelský záměr. Chce celou oblast zatopit, postavit přehradu a profitovat na výrobě elektřiny. Navíc se zdá, že Wade není úplně lhostejný osamělé Mae. Podaří se Tomovi ochránit před řekou a Wadem svoji rodinu, lásku a farmu? Voda přichází…

Mladičkého paličatého Mela Gibsona ve filmu Řeka si vychutnejte ve středu Ve 20.15 na Prima MAX!

Víte, že…

  • Mel Gibson tak moc stál o to hrát ve filmu Řeka, že chodil prosit režiséra Marka Rydella (Na Zlatém jezeře, Růže), aby mu roli farmáře Toma Garveyho dal. Režisér o tom nechtěl kvůli Gibsonově nevyhovujícímu přízvuku ani slyšet. Gibson byl v té době už obsazen do filmu Bounty, který se filmoval v Anglii. Než odjel, uprosil režiséra Rydella, aby roli Toma ještě neobsazoval. Po návratu z Anglie si u režiséra objednal schůzku a přečetl mu scénář k Řece s naprosto skvělým přízvukem typickým pro americké Tennessee a to Rydella nakonec přesvědčilo.
  • Stejný název filmu měl i francouzský snímek Řeka z roku 1951, který natočil Jean Renoir.
  • Film dostal několik nominací na Oscara. Byly to Nejlepší herečka, Nejlepší zvuk, Nejlepší hudba, Nejlepší kamera a Zvukové efekty.
  • Hnidopichům může připadat, že mezi herečkou Sissy Spacek a Melem Gibsonem není ta pravá chemie, i když kamera dělá, co může, aby pár vypadal opravdu romanticky. Herečka je ve skutečnosti o sedm let starší než Gibson a na plátně to je trochu znát.
  • Režisér Rydell chtěl Sissy Spacek kvůli tomu, že dostala Oscara za svůj výkon ve filmu Coal Miner´S Daughter z roku 1980. Zároveň se mu líbilo, že Sissy Spacek vlastně vyrostla na farmě ve Virginii, takže bude přesně vědět, co hraje.
  • Kritikům filmu Řeka (1984) vadí také velmi dlouhý závěr, který je více než patriotický a zpomaluje tempo filmu. Rozhodněte sami, nicméně se připravte. Řeka má sice přenádhernou kameru Vilmose Zsigmonda, ale dramatický boj s vodním živlem a slizkým Wadem trvá lehce přes dvě hodiny.

Jak se filmovalo: Natáčelo se ve Virginii a na severovýchodě Tennessee. Většina filmu vznikla na 440 akrech v blízkosti řeky Holston v okrese Hawkins. Produkční studio Universal Studios zakoupilo tuto natáčecí lokaci, kterou vyčistilo a za čtyři týdny tu postavilo několik fungujících farem. Pro natáčení scény katastrofální povodně využívala tedy produkce reálnou řeku a rozbořenou přehradu, pro kterou byla plánovaná oprava. A tak ji filmaři s pomocí armádních inženýrů opravili. A filmování mohlo začít!

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný