29. září 2019 13:20
redakce Prima Living

MAXimální klasika: Belmondo a Ventura ve filmu 100 000 dolarů na slunci

Úmorná dřina za málo peněz, to se nikomu nelíbí napořád. A když je šance dostat se dobrodružnou cestou k pořádnému balíku, tak řidič Rocco v podání Jean-Paul Belmonda prostě neodolá. Netuší, že mu cestou přes neúprosnou poušť půjde po krku vytrvalý kolega Marec alias Lino Ventura. Dívejte se v pátek 11. 10. na Prima MAX!

Majitel přepravní firmy sídlící v severní Africe najímá nového muže Johna Steinera (Reginald Kernan) na zvláštní úkol. Má převést v novém náklaďáku přes Saharu záhadnou dodávku zboží. Řidiči, kteří většinou pro šéfa firmy Castigliana (Gert Froebe) jezdili, jsou zaskočeni, proč tenhle úkol nedostal někdo zkušený. Než se však může Steiner s úkolem popasovat, náklaďák i s drahým nákladem ukradne jeden z řidičů Rocco (Jean-Paul Belmondo). Do vozu přibral také svoji přítelkyni Pepu (Andréa Parisy) a uhání vstříc rozpálené Sahaře.

S tím se však nechce smířit šéf firmy Castigliano. A vysílá za Roccem další posádku řízenou řidičem jménem Hervé Marec (Lino Ventura). Na sedadle spolujezdce sedí nováček Steiner. Úkol je jasný – přivézt šéfovi zpět náklad, který má hodnotu 100 000 dolarů. Neúprosné honičky náklaďáků v horském terénu Sahary patří k akčním špičkám filmu.

Mezitím se Roccův náklaďák rozbíjí a on nastraží na Mareca past. S puškou v ruce mu nakonec vezme jeho náklaďák a pokračuje s nákladem i s Pepou pouští dál. Je přesvědčený, že náklad výhodně prodá překupníkům a bude si se svojí dívkou žít jako král. Jenže když je Rocco nejblíže k tomu prodat ukradený náklad, jeho auto i se zbožím záhadně mizí. A s ním i Roccova milá Pepa…

Dobrodružnou road movie 100 000 dolarů na slunci si pusťte v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Těšte se na:

 • Belmonda a Lino Venturu
 • úchvatné honičky v poušti
 • humor, akci, napětí
 • super atmosféru
 • závěrečnou rvačku
 • a výborné vedlejší postavy

Chcete vědět víc?

 1. Francouzský režisér arménsko-tureckého původu Henri Verneuil byl za film 100 000 dolarů na slunci nominován na Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes. A to v roce 1964, kdy byl snímek natočen.
 2. Dvouhodinový film 100 000 dolarů na slunci (Cent mille dollars au soleil, 1964) je někdy známý také pod anglickým názvem Greed in the Sun.
 3. Neobyčejně výborná je vedlejší role řidiče, kterému se přezdívá Mitch-Mitch (Bernard Blier) a který několikrát vytáhne z bryndy samotného mstitele Mareca. Například mu pomůže vyhrabat z písku jeho zapadlý náklaďák.
 4. Točilo se na několika místech v Maroku. Údajně v 50stupňových vedrech.
 5. Proslýchá se, že při natáčení závěrečného zápasu u bazénu mezi hlavními mužskými herci Jean-Paul Belmondem a Lino Venturou se režisér Verneuil skrýval ve stínu, zatímco oba herci se rvali před kamerou na plném slunci. Údajně jako pomstu a žert namočil Ventura režisérovi jeho hodinky, které měl pro scénu půjčené.
 6. Film měl být natočen jako barevný, ale kvůli šetření se točilo jen černobíle. Samozřejmě k velké lítosti tvůrců.
 7. Ve Francii se tento film stal 7. největším kasovním trhákem roku 1964.
 8. Při scénách z přelidněného města se pozorně dívejte, jak severní Afrika v té době vypadala. Je to zajímavé.
 9. Proslýchá se, že film 100 000 dolarů na slunci byl předobrazem ke Spielbergovu mysterióznímu filmu z arizonské pouště Duel (1971).

Užijte si více filmové komediální klasiky v archivu na iPrima.cz:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný