16. února 2017 06:30
Gabriela Gabrielová

MAX exkluzivní: Oscarové Pokání

Pokání - upoutávka

Film Pokání byl nominován na sedm Oscarů. Naprosto oprávněně. Obsahuje strhující válečné scény i dokonalou estetiku let třicátých až do konce druhé světové války. A příběh, který nenaleznete nikde jinde.

Pokud se vám líbilo filmové zpracování Pýchy a předsudku, nepochybně stejně intenzivně prožijete i Pokání. Oba dva snímky natočil stejný tým v čele s režisérem Joem Wrightem.

Pokání je snímek, který dokáže krásně popsat společnost 30. let. Rukavičky. Móda poprvé ve své historii povoluje svá pevná pravidla. Dlouhé ženské křivky, splývavé střihy a krátké účesy začaly ukazovat ženu v jiném světle. Přestože mohla provokovat nošením kalhot, mohla sportovat stejně jako muži, měla i své povinnosti. Společenské třídy byly nepřekročitelné. Pokání je příběh, který dokazuje, jak jeden lidský omyl (dítěte) dokáže zničit a překopat životy ostatních.

Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera (James McAvoy) ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii (Keira Knightley), která Robbieho bezhlavě milovala. Své tehdejší rozhodnutí už nemůže vzít zpátky. A Joe Wright rozkresluje příběh, který se odehrává na poli válečné Británie, kdy se v atmosféře celosvětové tragédie Cecilie snaží napravit svůj narušený vztah.

Režisér Wright celý příběh lemuje originálními (a přitom funkčními) zvukovými a obrazovými nápady. Dlouhé záběry bez jediného střihu, z nichž zejména scéna útěku anglických vojáků z Francie do relativního bezpečí za kanál La Manche by si zasloužila samostatnou oscarovou nominaci. A kostýmy? Jedním slovem nádhera.

Zajímavosti:

 • Keiru Knightley plánoval režisér původně do role 18leté Briony, ale po přečtení scénáře se Keiře šíleně zalíbila postava Cecilie a trvala na ní.
 • Keira Knightley je ve skutečnosti o tři roky mladší než Romola Garai, ale hraje její starší sestru.
 • Erotickou scénu v knihovně inspirovala režisérova vlastní zkušenost z dětství, kdy mu kamarád v 6 letech pustil porno a pořádně ho tím vyděsil.
 • Film se 7 nominacemi na Oscara je teprve druhým celovečerním filmem režiséra Joa Wrighta.
 • Nápad s použitím psacího stroje coby hudebního nástroje v soundtracku nebyl úplně originální – mohli jsme ho slyšet již např. v Amélii z Montmartru.
 • Spisovatel Ian McEwan, který se na filmu podílel coby producent, byl sice s výsledkem práce Joa Wrighta spokojen, i tak si ale neodpustil trochu kontroverzní komentář: „Trochu to připomíná demolici, převádění 130 tisíc slov z knížky na 25 tisíc ve scénáři.“
 • Zelené večerní šaty, které ve filmu nosí Keira Knightley, navrhla Jacqueline Durran a čtenáři časopisu In Style je zvolili za nejlepší kostým všech dob.
 • Exteriéry francouzského města Dunkirk se včetně plážové scény natáčely v anglickém městečku Redcar. Kulisy byly nejdražšími ve filmu, stály přes 1 milion britských liber. Stanice metra, kde se valí voda z prasklého potrubí, je pak ve skutečnosti již uzavřená stanice Aldwych v Londýně. Konec filmu byl natočen u anglických útesů, které se nazývají Seven Sisters. Domek, ve kterém chtěli Robbie (James McAvoy) a Cecilia (Keira Knightley) žít, tam opravdu stojí.
 • 5minutový steadycam záběr na pláži v Dunkirku byl technicky nejnáročnějším úsekem filmování. Původně nemělo jít o jeden kontinuální záběr. Na celou scénu měli filmaři 2 dny, ovšem světlo, jaké potřebovali, měli podle předpovědi k dispozici pouze od odpoledne prvního dne do dopoledne druhého dne. Pro tento časový limit se režisér rozhodl natočit celou scénu v jednom záběru na jednu kameru. Klapka padla celkem 5krát, použit byl třetí záběr. Na scéně bylo 1000 komparzistů – obyvatelů městečka Redcar – každý z nich dostal honorář 50 britských liber na den.
 • Herečka Romola Garai natočila své scény za 4 dny.
 • Kopie filmu se do kin distribuovaly pod názvem „Sobota“, což byl název další knihy Iana McEwana.

Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 34.

Uvidíte ve středu na Prima MAX ve 20.15!

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný