8. března 2018 13:39
redakce Prima Living

Matt Damon jako geniální matematik, co utírá podlahy

Dobrý Will Hunting - upoutávka

Americké psychologické drama Dobrý Will Hunting je skvěle napsané, skvostně zahrané, plné hvězd, ale působí naprosto civilně. A co vás určitě dostane je příběh. Vypráví o mladém klukovi, který dokáže spočítat nerozluštitelné příklady a přitom pracuje jako pomocný dělník a neví, co se životem. Dobrý Will Hunting v neděli ve 20.00 na Prima MAX!

Scénář napsali dva herci, kteří si oba ve filmu také zahráli. Jeden z nich dokonce hlavní roli. Pod scénářem filmu Dobrý Will Hunting (1997) je podepsaný Matt Damon a Ben Affleck. Z poměrně nenápadného filmu se stal takový hit, že vydělal studiu neuvěřitelný balík peněz (natočeno za 10 milionů dolarů, celosvětově vydělal film 225 milionů dolarů).

Film získal také dva Oskary. Jeden připadl Robinu Williamsovi za excelentně zahranou roli psychologa. A druhou zlatou sošku získali právě herci Damon a Affleck za nejlepší scénář. Matt Damon prý začal příběh psát už na škole a později ho s kamarádem Benem Affleckem dokončili.

Superzajímavý a lidsky příjemný psychologický film Dobrý Will Hunting si pusťte v neděli ve 20.00 na Prima MAX!

Děj filmu Dobrý Will Hunting:

Profesor Lambeau (Stellan Skarsgård) napíše na tabuli v přednáškové aule bostonské univerzity neřešitelný příklad. Popichuje své studenty, jestli se najde někdo, kdo to vyřeší. Nikdo. Ale příklad zůstane na tabuli. Druhý den, je na tabuli napsáno řešení, ale nikdo netuší, kdo ho tam napsal. Profesor Lambeau nastraží past. Další zadání napíše na tabuli na chodbě, aby génia načapal. Je překvapený, když zjistí, že složité matematické úlohy řeší mladý uklízeč Will Hunting (Matt Damon), který na univerzitě vytírá podlahy.

Ale Will nechce, aby se na jeho životě nic měnilo, kromě uklízení se živí jako pomocný dělník na stavbě, žije ve zchátralém domě, má svého kámoše Chuckieho (Ben Affleck), a večer chodí na pivo. Profesor Lambeau tuší, že má před sebou fenomenální talent, a tak Willa vytáhne z průšvihu, do kterého se dostal, ale jen pod podmínkou, že začne Will studovat, hledat si odpovídající práci a chodit k psychologovi dr. Seanu Maguireovi (Robin Williams).

Setkání Willa s psychologem Maguirem je zásadní pro oba muže. Sean Maguire otevře postupně ve Willovi všechny strašlivé bolesti z dětství, léčí ho a učí, jak si začít vážit sám sebe. Ukáže Willovi, že i on může něco chtít, za něčím si jít a mít někoho rád. Psychologova pomoc přichází právě včas. Will se totiž zamiloval do studentky Skylar (Minnie Driver), ale vztah nedokáže bez doktorovy terapie udržet. Dokáže se Will vyrovnat s minulostí a začne používat své nadání. Nebo ho staré rány stáhnou ke dnu?

Info – drby - ocenění filmu Dobrý Will Hunting

  • Ačkoli vznikl jako „malý“ film a byl natočen za poměrně skromný rozpočet, dostal se film Dobrý Will Hunting (Good Will Hunting, 1997) mezi 200 nejlepších filmů světa.
  • Po svém uvedení v roce 1997 byl nominován na Oskara v 9 kategoriích. Dvě nominace proměnil. Za scénář dostali Matt Damon a Ben Affleck také Zlatý glóbus. Film ale bodoval i na festivalech v Evropě. Například v Berlíně vyhrál Matt Damon Zlatého medvěda za výjimečný herecký a scenáristický výkon.
  • Když Matt Damon a Ben Affleck hledali režiséra a producenta filmu, vepsali prý na stranu 60 scénu, kdy dvě hlavní mužské (heterosexuální) postavy mají spolu sex. Producent se vztekal, co to má znamenat. A herci se smáli. Zařadili tam prý tuto scénu, aby věděli, že si někdo scénář přečetl celý.
  • Nabídku režírovat film Dobrý Will Hunting údajně dostal i Jan Svěrák, který prý odmítl. Do režisérského křesla zasedl Gus Van Sant.
  • Ve filmu měl tragicky na stavbě zemřít Willův kamarád Chuck, kterého hraje Ben Affleck, ale režisér oba scenáristy přemluvil, aby to změnili a nechali Chucka žít.
  • Vynikající Robin Williams, jenž hraje ve filmu psychologa Seana Maguireho, si ve filmu několikrát zaimprovizoval. Například scéna, v níž vypráví Willovi, že jeho zesnulá žena v noci prděla ze spaní, ve scénáři nebyla. A také poslední větu filmu („Son of a bitch, he stole my line“) si herec celou vymyslel a ve filmu nakonec zůstala.
  • Celý film se odehrává v Bostonu a tam byl také celý natočen.

Režie: Gus Van Sant Scénář: Matt Damon, Ben Affleck Kamera: Jean-Yves Escoffier Hudba: Danny Elfman Hrají: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck, Stellan Skarsgård, Minnie Driver, Casey Affleck, Cole Hauser, Alison Folland, Vik Sahay, Scott William Winters, George Plimpton Rok uvedení: 1997

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný