11. prosince 2018 14:12
redakce Prima Living

Manželství po italsku aneb plamenná evropská Pretty woman

Herecky perfektně zvládnuté – co jiného bychom taky mohli čekat od Sophie Loren a Marcella Mastroianniho – a ideálně namíchané i z hlediska obsahu. Klasický italský humor je tu citlivě protkán vážnějšími scénami a výsledkem je konzistentní filmová komedie/drama.

Pokud byste snad podle názvu snímku nabyli dojmu, že jde o třeskutou italskou komedii či zástupce žánru Červená knihovna, musíme hned na začátku uvést věci na pravou míru. Nejde ani o jedno, ani o druhé.

Italský režisér Vittorio De Sica patří k nejznámějším mistrům svého oboru, ale rozhodně ho neproslavily prostoduché filmové jednohubky. Rád se pouštěl do kritiky společenských poměrů a odkrýval palčivá témata, která mu často vynášela kritiku státních úřadů. Manželství po italsku je určitě jedním z jeho „lehčích“ filmů, ale i tak nečekejte žádné Slunce seno. Spíš pohled na jeden ne právě jednoduchý vztah, kde je všechno jako na houpačce.

Vášeň, intriky i přetvářka se tu střídají v působivém koktejlu emocí a ne vždy férových osobních motivů. A co nezvládl přenést na plátno režisér, zvládla dokonalá ústřední dvojice (Loren – Mastroianni), protože taková vzájemná chemie se na obrazovce vidí jen málokdy. Má to švih, a co si budeme povídat, na konci budete jistojistě dojatí.

Mladý Domenico a teprve sedmnáctiletá Filumena se potkali během bombardování Neapole za druhé světové války. On je podnikatel z dobře situované rodiny, ona je výrazně mladší analfabetka se selským rozumem a taky lehká děva v lepším podniku. Padnou si do oka a po několika týdnech Domenico přesvědčí svou matku, aby dívku přijala do domu jako služebnou. Ta si ji zanedlouho velmi oblíbí, a tak přivírá oči nad jejich mileneckým vztahem. Domenico má pro Filumenu očividnou slabost, ale vzdát se kvůli ní svých ostatních avantýr neumí a ani nijak příliš nechce. A ona mu to trpí – tedy alespoň ze začátku – a doufá, že si ji jednou vezme. Jenže do sňatku se ženou pochybné pověsti a navíc nízkého původu se úspěšnému obchodníkovi ani trochu nechce. Mnohem raději by se oženil s pokladní ve své firmě, která má podle něj všechny předpoklady k tomu stát se vzornou a reprezentativní manželkou. Není divu, že to se horkokrevné Filumeně ani trochu nezamlouvá.

Režie: Vittorio De Sica Scénář: Tonino Guerra, Renato Castellani, Piero De Bernardi Kamera: Roberto Gerardi Hudba: Armando Trovajoli Hrají: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Aldo Puglisi, Tecla Scarano, Marilù Tolo, Alfio Vita, Pia Lindström Rok uvedení: 1964

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný