6. července 2020 14:00
redakce Prima Living

Malé ženy: Které herečce z nabitého ansámblu milované klasiky málem uhořely vlasy?

Vizuálně krásný snímek s hvězdným obsazením a pečlivě zachycenou atmosférou „starých časů“ vás unese do malého amerického městečka 19. století a učaruje svým pohádkovým vyprávěním tak, že vám ani nebude vadit absence klasického příběhu.

Ve středu od 15.35 na Prima MAX uvidíte jednu z řady filmových verzí klasiky Malé ženy. Stejnojmenný román americké spisovatelky Louisy May Alcott vyšel poprvé v roce 1867 a tento snímek je již jeho pátým filmovým zpracováním. Již od počátku přitahoval zvučná herecká jména. Ve druhém adaptaci zazářila Katherine Hepburn, ve třetí Elizabeth Taylor a tato verze se může pochlubit například Winonou Ryder, Claire Danes, Susan Sarandon či Kirsten Dunst.

Snímek líčí dospívání a život čtyř sester a jejich laskavé maminky (Susan Sarandon) na malém americkém městečku v šedesátých letech 19. století. Přestože rodinu po otcově odchodu do občanské války tíží chudoba, nežijí si špatně. Nejde jim totiž jen o to, jak se udržet nad vodou, ale zastávají i jiné hodnoty. Například smysl pro humor, sebeúctu a hlavně naději v lepší budoucnost.

Nejstarší krásná Meg (Trini Alvarado) už tajně myslí na vdávání, energická Jo (Winona Ryder) sní o dráze spisovatelky, skromná a pracovitá Beth (Claire Danes) se jeví jako nadaná hudebnice a nejmladší, trochu marnivá Amy (Kirsten Dunst) touží po tom stát se malířkou. Poklidný holčičí svět „malých žen“ je plný drobných radostí a každodenních svárů, ale věci se brzy začnou měnit. Dívky vyrůstající z dětských střevíčků jsou postupně stavěny před rozhodnutí, která ovlivní celé jejich příští životy. Jsou konfrontovány s ne vždy laskavým okolím a do cesty jim vstupují první osudové lásky a pokušení.

I když každá volí jinou cestu, rodina, domov a vzájemné pouto je vždy zase svedou dohromady. Do popředí vystupuje intelektuálská Jo, která je ve snímku hlavní nositelkou dramatického konfliktu.

I když by se mohlo zdát, že film bude mít silný feministický náboj, ve skutečnosti je tu emancipace jen pomálu. Režisérka se spíš soustředí na idylické vykreslení starých dobrých časů a tak se se sestrami budete smát a pravděpodobně i plakat a užívat si zdánlivě nesourodých střípků tvořících jejich dospívání.

Možná jste o filmu Malé ženy nevěděli, že…

  • Během natáčení začaly nešťastnou náhodou hořet vlasy Claire Danes, když v jedné scéně nesla do schodů svíčku.
  • O roli mladé Amy se ucházely Christina Ricci i Natalie Portman. Nakonec ji ale dostala Kirsten Dunst.
  • Kromě nad ostatní vyčnívající Winony Ryder se vám bude určitě líbit i rozkošný Christian Bale a Gabriel Byrne, i když ten se tu mihne jen na deset minut.

Režie: Gillian Armstrong Předloha: Louisa May Alcott (kniha) Scénář: Robin Swicord Kamera: Geoffrey Simpson Hudba: Thomas Newman Hrají: Winona Ryder, Trini Alvarado, Claire Danes, Kirsten Dunst, Samantha Mathis, Susan Sarandon, Christian Bale, Gabriel Byrne, Eric Stoltz, John Neville, Mary Wicke Rok výroby: 1994

Drama Malé ženy uvidíte ve středu od 15.35 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný