14. ledna 2019 12:56
redakce Prima Living

Magická, tichá, vizuálně překrásná Dívka s perlou

Pokud znáte obraz Dívka s perlou od slavného malíře Johanese Vermeera, užasnete nad tím, jak podobné si obě dívky jsou – ta filmová jako by té na plátně z oka vypadla. O to neuvěřitelnější je pak fakt, že Scarlett Johansson byla pro tuto roli až třetí volbou! Přesvědčte se v neděli ve 20.00 na Prima MAX.

I když holandský malíř Johanesse Vermeer skutečně existoval a skutečně namaloval obraz Dívka s perlou, tvrdit o tomto snímku, že je životopisný, dost dobře nejde. Z části i proto, že film nepopisuje umělcův život, nýbrž jen jeho velmi krátkou výseč – okolnosti vzniku jednoho obrazu – a více se na obrazovce ani neodehraje.

Co ale postrádá na akčnosti, vynahrazuje si snímek vizuálním zpracováním. Jeden malebný obraz střídá druhý, napětí mezi postavami je cítit v každém okamžiku a hustá atmosféra, která v malířově domě panuje, zosobněná jeho manželkou i železnou tchyní, na vás bude z obrazovky vyloženě sálat. Pokud jste estéti a k tomu poeticky založení, přijdete si v neděli ve 20.00 na Prima MAX na své.

Delft, Nizozemsko, 1665. Po otcově oslepnutí přichází sedmnáctiletá Griet do města, aby přijala místo služky v domě malíře Johannese Vermeera. Vnitřně osamělý umělec brzy objevuje, že plachá služebná má nejen cit pro barvy a kompozici, ale že dokáže chápat i jeho složitý vnitřní svět. Hodiny společně strávené v malířově ateliéru přerůstají v křehké pouto, které malířova rodina – především jeho majetnická a věčně těhotná manželka – nemůže nevycítit. Griet však zaujme i Vermeerova bohatého mecenáše van Ruijvena, který malíře donutí, aby dívku namaloval. Tak začíná vznikat jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších obrazů historie.

Možná jste o filmu Dívka s perlou netušili, že...

  • Ve filmu maluje Vermeer (Colin Firth) obraz nazvaný Koncert. V roce 1990 byl tento obraz ale zcizen a dosud zůstává nenalezen. Jedná se o nejcennější malířské plátno, které bylo ukradeno a zatím nebylo navráceno svému majiteli, jeho hodnota je vyčíslená na 200 milionů dolarů.
  • Původně měli ústřední dvojici hrát Kate Hudson a Ralph Fiennes. Kate Hudson si to ovšem nakonec rozmyslela (údajně proto, že nechtěla ve filmu nosit vlasy pod šátkem). To znamenalo ztrátu finančního partnera a než se našel nový, vycouval z projektu původní režisér Mike Newell (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Harry Potter a Ohnivý pohár, Donnie Brasco). Nový režisér, Peter Webber (Hannibal – Zrození) chtěl do role obsadit Kirsten Dunst. Ta nejdříve soouhlasila, ale po úspěchu Spider-Mana 2 (2002) změnila názor. V tu chvíli už došla trpělivost Ralphu Fiennesovi a kývnul na jinou nabídku. Poté byli konečně vybráni Scarlett Johansson a Colin Firth.

Režie: Peter Webber Scénář: Olivia Hetreed Kamera: Eduardo Serra Hudba: Alexandre Desplat Hrají: Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson, Judy Parfitt, Cillian Murphy, Essie Davis, Joanna Scanlan, Anna Popplewell, Alakina Mann, Rollo Weeks, John McEnery Rok uvedení: 2003

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný