18. března 2021 06:00

Líbáš jako Bůh: Bartoška odmítl jet na běžkách, Kaiser kvůli alkoholu málem přišel o roli

Komedie Líbáš jako Bůh se stala v roce 2009 diváckým hitem, a to nejen díky zručné režii Marie Poledňákové, ale i díky rozsáhlému hereckému ansámblu.

V pátek od 20:00 na Prima MAX se můžete příjemně odreagovat, pobavit a zasmát díky komedii věhlasné režisérky a scenáristky Marie Poledňákové. Líbáš jako bůh se po uvedení do kin v roce 2009 stal divácky nejúspěšnějším filmem, za což byl odměněn i soškou Českého lva. Před kamerou se sešla plejáda hereckých hvězd. Jen namátkou: Jiří Bartoška, Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Kamila Magálová, Nela Boudová, Roman Vojtek, Martha Issová, Václav Postránecký, Naďa Konvalinková, Jaroslava Adamová nebo Milan Šteindler.

Zarostlý Kaiser

Během své kariéry měla režisérka při výběru herců většinou šťastnou ruku, tentokrát ale u jednoho jména velmi váhala. Jednalo se o nevyzpytatelného Oldřicha Kaisera, který zrovna procházel těžkým životním obdobím a holdoval alkoholu víc, než je zdrávo. O tom, že svoji roli ztvární brilantně, neměla sebemenších pochyb, zneklidňovala ji ovšem nejistota, zda na plac dorazí vždycky včas a především střízlivý a připravený.

„Předtím než jsem Oldovi roli nabídla, sešla jsem se s ním v kavárně. Jeho exteriér mi ale vyrazil dech. Zarostlý, šedovlasý, nedbale oblečený. Bála jsem se ho do postavy nevěrného manžela obsadit,“ přiznala ve své biografii Marie Poledňáková. Nakonec to s ním přece jen riskla a dala mu šanci. „Rozhodly ty jeho oči. Záhadné, plaché, něžné, které dovedou vyjádřit celou škálu pocitů,“ vysvětlila.

Kaiser její důvěru nezklamal. Dal se do pořádku, přestal pít a po celou dobu natáčení fungoval tak, jak měl. „Spolupráce byla bezproblémová. Udělala jsem dobře,“ potvrdila režisérka.

Hraní bez akce

Drobné neshody před natáčením řešila i s Jiřím Bartoškou, kterého obsadila do postavy ironického glosátora života a úspěšného spisovatele Karla. „Já jsem takzvaný rovinový herec, nikoliv akční, takže když po mně chtěla, abych v jedné scéně doběhl na běžkách k Jarce Adamové a pak s ní začal dialog, řekl jsem jí, že nikam nepoběžím. Navrhl jsem, že v tom záběru budu pouze stát, běžky držet v ruce a ty během konverzace oklepávat. Chvíli jsme se dohadovali, ale já jsem neustoupil. Ta scéna se natočila tak, jak jsem chtěl,“ poznamenal s úsměvem Bartoška.

Kdo ztvární jeho filmovou manželku a zároveň hlavní ženskou hrdinku, dlouho nebylo jasné. Pro slovenskou herečku Kamilu Magálovou se Poledňáková rozhodla až poté, co ji náhodou uviděla v pořadu Banánové rybičky, kde byla zrovna hostem.

Volba z nebes

Důkladnému castingu předcházel výběr na dětské role, z něhož vítězně vzešel tehdy šestiletý Filip Antonio. Poledňáková si ho vybrala mimo jiné i proto, že si na konkurzu vytáhl stejné číslo jako kdysi herecká hvězda Tomáš Holý, kterého pro film objevila.

„Na prvním posezení jsem nebyl zrovna moc výřečný. Asi jsem ji ale stejně nějak zaujal, protože si mě pozvala znovu. Co si od mamky pamatuju, tak jí prý paní režisérka říkala, že by si představovala právě takového kluka, jako jsem já, jenže tak o dva roky staršího. Kvůli mému věku pořád váhala. Až když byl film hotový, dozvěděli jsme se, co vlastně definitivně o mně rozhodlo. Paní Poledňáková šla do osobní kartotéky dětí, které hrály v jejích filmech a vykoukl na ni Tomáš Holý se stejným castingovým číslem 23, jako jsem měl i já. Tehdy si prý řekla: ‚Díky Tomáši, že mi ho posíláš.‘ Holý byl mým dětským vzorem. Na filmy, ve kterých hrál, se můžu dívat pořád dokola,“ prozradil dnes už sedmnáctiletý Antonio.

Komedii Líbáš jako Bůh uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v našem archivu:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný