21. května 2018 12:00
redakce Prima Living

Legendární western Hodný, zlý a ošklivý: Tři pistolníci a jeden poklad

Pistolník Clint Eastwood v honbě za zakopaným zlatem udělá pro hrst dolarů cokoliv. Jenže není sám. Zjistíte v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Hodný (Clint Eastwood) je profesionální pistolník, který si pro hrst dolarů přivydělává jako lovec lidí. Zlý (Lee Van Cleef) je nemilosrdný zabiják, který vždycky splní úkol, pokud dostane zaplaceno. Ošklivý (Eli Wallach) je psanec na útěku, který má jedinou starost – postarat se sám o sebe.

Jejich osudy se protnou během divokého honu za zlatým pokladem, zakopaném na odlehlém hřbitově. Jestli ho chtějí najít, budou si muset navzájem pomoct. Jestli to chtějí přežít, nevyhnou se zradě.

Dívejte se v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Zajímavosti z filmu Hodný, zlý a ošklivý:

 • Italský epický spaghetti western natočil režisér Sergio Leone. Společně s filmem Tenkrát na Západě patří k jeho nejúspěšnějším a nejznámějším westernům. I v tomto případě ho proslavily mimo jiné melodie, jež pro film složil Ennio Morricone.
 • Traduje se, že Ennio Morricone aranžoval některé noty tak, aby hudba evokovala křik hyeny. Jiná verze tvrdí, že má jít o vytí kojota.
 • Film Hodný, zlý a ošklivý proslul výraznou vizuální podobou. Leone jí docílil použitím dlouhých záběrů kombinovaných s detaily – často očí.

 • Přestřelky jsou značně stylizované i krvavé a díky Leoneho způsobu natáčení také velice napínavé.
 • Jedním z nejznámějších fanoušků filmu je režisér Quentin Tarantino (Nespoutaný Django, Hanebný pancharti, Pulp Fiction – Historky z podsvětí). Tarantino si sám vyzkoušel Leoneho způsob natáčení zatím nejvíce na filmu Kill Bill Vol. 2. a v širokoúhlém westernu Osm hrozných.
 • Slavná závěrečná scéna, ve které proti sobě stojí tři pistolníci, a výsledek je proto značně nejistý, se objevila také v Tarantinových Gaunerech a Pulp Fiction – Historkách z podsvětí.
 • Clint Eastwood si ve filmu potřetí zahrál postavu Blonďáka, který vystupuje i ve filmech Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. Hodný, zlý a ošklivý se prakticky stal závěrečnou – a podle mnohých nejlepší – částí Leoneho Dolarové trilogie.
 • Eastwood nosí v Hodném, zlém a ošklivém úplně stejné pončo jako v předchozích westernech Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. Od úvodní scény prvního filmu prý zůstalo naprosto autenticky neprané.
 • Žádný Hodný ve filmu ve skutečnosti neexistuje. Eastwoodův Blonďák je pistolník a zabiják bez skrupulí, stejně jako postavy Zlého a Ošklivého. Leone chtěl názvem ironicky naznačit, že všichni hlavní hrdinové jsou zkažení.
 • Obsazení není náhodné. Leone se s Eastwoodem dobře znal z natáčení předchozích filmů Dolarové trilogie, díky kterým se z herce stala velká westernová hvězda.
 • Do role Zlého si Leone původně představoval drsňáka Charlese Bronsona, který si zahrál Bernarda v Sedmi statečných. Jenže Bronson nemohl roli přijmout kvůli natáčení Tuctu špinavců. Leone musel na spolupráci s Bronsonem čekat, dokud o dva roky později nenatočil Tenkrát na Západě.
 • Roli nakonec získal Lee Van Cleef, který si předtím zahrál romantického hrdinu v Leonově westernu Pro pár dolarů navíc.
 • Ošklivého si zahrál Eli Wallach, který se s Bronsonem potkal na natáčení Sedmi statečných. Wallach se zapsal do historie westernu jako vůdce mexických padouchů Calvera. Jeho Ošklivý se ale Calverovi ani v nejmenším nepodobá.
 • Eli Wallach během natáčení málem přišel o život. A ne jednou! Když se během scény lynčování jeho postavy splašil kůň, musel se cválajícího zvířete držet pouze koleny, protože ruce měl svázané za zády. V druhém případě omylem vypil kyselinu nalitou v lahvi od citronové sodovky. Ve scéně, kdy se řítí na střeše vlaku, navíc mohl přijít o hlavu, kdyby ji nedržel dole. To je ve filmu dokonce i vidět.
 • Výškový rozdíl mezi Clintem Eastwoodem a Elim Wallachem byl více než 20 centimetrů. Proto bylo těžké dostat herce do jednoho záběru, když stáli vedle sebe.
 • Clint Eastwood platí za hlavní hvězdu filmu, ale na obrazovce se přitom objevuje kratší dobu než Eli Wallach.

Režie: Sergio Leone Scénář: Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzon… (více) Kamera: Tonino Delli Colli Hudba: Ennio Morricone Hrají: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Aldo Giuffré, Luigi Pistilli, Rada Rassimov, Enzo Petito, Claudio Scarchilli, John Bartha, Livio Lorenzon, Antonio Casale, Sandro Scarchilli Rok uvedení: 1966

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný