1. března 2018 12:11
redakce Prima Living

Legendární romantický velkofilm Doktor Živago

Britsko-americko-italský snímek z roku 1965 oceněný hned 5 Oscary! Americký filmový institut ho v roce 1998 prohlásil za 39. nejlepší snímek za posledních 100 let a Britský institut ho v obdobném žebříčku posadil dokonce na 27. místo. Dívejte se v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

Román Doktor Živago vynesl svému autorovi Borisi Pasternakovi Nobelovu cenu za literaturu (1958), ale i takový odpor sovětského režimu, že tvůrce ocenění raději odmítl. Tento romantický velkofilm zachycuje nejdramatičtější období novodobých dějin Ruska – první polovinu dvacátého století, tedy především první světovou válku a bolševickou revoluci.

V těchto težkých časech se setkáváme s hlavní postavou filmu, se šlechetným lékařem s duší básníka, Jurijem Živagem (Omar Sharif), který je povolán, aby pomáhal raněným a trpícím. Nezajímá ho politika, pouze lidská individualita. Svým profesním posláním si je jistý, avšak o to méně má jasno v citech k ženám.

Zatímco k sestřenici Toně ho poutá manželský slib stvrzený dítětem, ke křehké dívce Lařeho přitahuje porozumění a milostná touha. Jeho cestu navíc kříží všehoschopný právník Viktor, Lařin bývalý milenec, jenž je schopen přežít za každého režimu a nemíní se Lary vzdát.

Je to sice dlouhé, předlouhé (celých 197 minut!), ale skvělé. Působivé výseky z ruských (sovětských) dějin, přesvědčivá atmosféra, kterou doprovází nezapomenutelná hudba, strhující Omar Sharif a nejdojemnější scéna loučení všech dob... Ve srovnání s Živagem je Anglický pacient jen kupou rozházených momentek. Škoda, že se takovéhle filmy už netočí.

Co jste možná o filmu Doktor Živágo netušili...

  • Snímek si odnesl zlatou sošku Oscara za kameru, scénář, výpravu, kostýmy a hudbu. V dalších pěti kategoriích byl nominován.
  • Od roku 2016 si drží pozici 8. nejúspěšnějšího filmu, co se výnosu z tržeb týče, a to v celých filmových dějinách Spojených států i Kanady (s přihlédnutím k inflaci). Rozpočet snímku čítal 11 milionů dolarů a jeho celosvětové tržby dosáhly více než desetinásobku, přesně 112 milionů dolarů.

Režie: David Lean Předloha: Boris Pasternak (kniha) Scénář: Robert Bolt Kamera: Freddie Young Hudba: Maurice Jarre Hrají: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger, Alec Guinness, Tom Courtenay, Ralph Richardson, Rita Tushingham, Klaus Kinski, Geoffrey Keen, Adrienne Corri, Jack MacGowran Rok uvedení: 1965

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný