11. března 2021 06:00

Metráček: Kde se vzala hlavní představitelka legendární komedie?

Jakou roli ve filmu dohazovala Helena Růžičková a na jaké dietní rady vzpomíná Vítězslav Jandák? Normalizační sportovní klasika provedla nástrahami dospívání celou generaci.

V sobotu od 17:00 na Primě budete moci zavzpomínat na dávno zašlé časy. Když režisér Josef Pinkava hledal „Metráčka“, na konkurz dorazilo přes pět tisíc dívek. Mimochodem i Libuše Šafránková, která sice stěžejní roli nezískala, ale nadabovala alespoň jednu z postav, což byl pro ni vůbec první filmový počin.

Holka krev a mlíko

Přestože hlavní představitelka měla představovat žačku základní školy, režisér ukázal na Markétu Světlíkovou, které v té době bylo už šestnáct let. „Markéta měla silnější nohy a celkově působila jako holka krev a mléko,“ vysvětloval svůj výběr režisér Pinkava.

Úloha jí sice přinesla velkou slávu, ale další větší filmové role nepřicházely. Když už se jí nějaká produkce ozvala, nabídla jí spíše menší, epizodní postavy. Světlíkovou to však už kvůli rodičům, kteří pracovali v technickém zázemí kolínské scény, odmalička táhlo spíše k divadlu. Vystudovala pražskou konzervatoř a poté působila v několika oblastních divadlech. K filmu, který ji proslavil, se však dodnes odmítá vyjadřovat. Když jsme ji kontaktovali, zvolila diplomatickou odpověď. „Omlouvám se, ale již dlouho neposkytuji rozhovory, zejména ne o filmu Metráček,“ sdělila nám.

Start kariéry s Metráčkem

Dalšímu z hrdinů filmu Vítězslavu Jandákovi, který ztvárnil atleta Honzu, Metráček cestu do hereckého světa na rozdíl od Světlíkové otevřel. Jak s odstupem let přiznal, roli získal díky protekci – vděčí za ni Heleně Růžičkové.

„Ona to byla, kdo mě tehdy přitáhl k režisérovi Joskovi Pinkavovi, který mě tam obsadil. Jednou po zkoušce v divadle se na mě podívala a spustila: Půjdeš se mnou a budeš zticha. Jí se nedalo odporovat. Šli jsme do Kotvy, kde seděl takovej připlešatělej mužskej a ona říkala: To je pan režisér Pinkava. Já se hned představil, uklonil se a dál dle jejích pokynů mlčel. A Helena na něj: To je on, Josko, podívej se na něj. On souhlasně pokýval a řekl: Ano, to je přesně on. Já pořád nevěděl, o co jde. Jen mi oznámil, že mi produkce zavolá, a zase jsme odešli. Do týdne jsem měl smlouvu,“ zavzpomínal Jandák.

Z natáčení má nejvíce zážitků s herečkou Mílou Myslíkovou, která si zahrála maminku Jitky Pažoutové, tedy Metráčka. „Byla božská. Měla nádherné teorie o dietách. Většina děje se natáčela ve Zlíně, kam jsme jezdili vlakem. To se nosily vždycky párky a ona si dávala tři, ale žádný chleba. A říkala: Slávečku, nesmíš k tomu jíst pečivo, abys byl štíhlej. Byla to nesmírně srdečná a přátelská žena,“ dodal Jandák.

Příjemnou komedii Metráček můžete sledovat v sobotu 21. března od 17 hodin na kanálu Prima, poté v neděli 22. března od 12.20 na Prima MAX a tamtéž i ve středu 25. března od 13.05. Sportu zdar!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný