5. května 2016 22:00
Gabriela Gabrielová

Lásky a zrady na dívčím intru

Českým filmem Housata debutoval v roce 1979 režisér Karel Smyczek. Odjel na tři měsíce do města Krnov a tam natáčel na internátu a v přilehlých textilních závodech. Vznikla výborná sonda do života dívčího kolektivu a zároveň pohled do ženských dušiček, které jsou právě v nejcitlivějším věku. Podívat se na ni můžete v pondělí ve 22.15 na Primě MAX.

Maruška (Yvetta Kornová), Monika (Veronika Gajerová) a Šárka (Jaromíra Mílová) se učí na přadleny. Bydlí spolu na jednom internátním pokoji a jejich budoucí životní perspektivou je práce v textilce. Na to ale zatím vůbec nemyslí. Prožívají bouřlivé období prvních lásek, nepodařených schůzek a zrad mezi kamarádkami.

Režisér Karel Smyczek vykresluje tři charaktery dospívajících a zároveň velmi zranitelných dívek. Není jasné, jaká povaha bude pro život ta nejlepší. Šárka je sirotek a vyrůstala v dětském domově. Tam se musí vracet také na víkendy. Marie je přemýšlivá, citlivá holka, co čte básničky a je ochotná pomáhat ostatním. Nejdravější je líná Monika, dobře se obléká, nosí trendy účes a nemá problém navazovat známosti. Je ochotná se s jedním klukem pohádat, aby měla volné ruce na sobotní večer a mohla si vyrazit s druhým.

Rozkol mezi spolubydlícími na intru nastává, když se Maruška platonicky na dálku zamiluje do vojáka Oty, se kterým se však seznámila na inzerát Monika. Ovšem Marie psala všechny dopisy za Moniku a s Otou si velmi porozuměla. Holky na sebe začnou žárlit a nepomáhá ani Šárčino soudcování. Ta se totiž snaží obě rivalky usmířit. Nic nepomáhá a schyluje se k obří hádce. Protože pro lásku se přece vyplatí bojovat.

České drama Housata o životě na dívčím internátě můžete zkouknout v pondělí ve 22.15 na Primě MAX!

Info – drby – zajímavosti:

  • Při natáčení scény, kdy se Monika a Marie drsně pohádají na chodbě, došlo k úrazu. Režisér Smyczek dodnes vzpomíná, jak se o Yvettu Kornovou strašně bál. V zápalu natáčení scény doslova prošla skleněnými dveřmi a ošklivě se pořezala na hlavě. Herečka musela být okamžitě převezena do nemocnice na šití. Přerušilo se natáčení. Po rekonvalescenci Kornová film dotočila a jizvu jí zakrývala ofina.
  • Celé natáčení Housat probíhalo ve slezském Krnově.
  • Kromě budovy bývalé textilní firmy Karnola si režisér Karel Smyczek půjčil pro natáčení filmu Housata také několik místních lidí. Ochotnický herec Pavel Návrat hrál žoviálního dědu, šatnářku na diskotéce ztvárnila tehdejší zaměstnankyně krnovského kina Zuzana Tusková.
  • Filmařům k ruce byl od prvních dnů také vedoucí provozu přádelny Herbert Palička. Pomáhal s produkcí a ve filmu si také zahrál. A sice učitele technologií, který znuděným studentkám vypráví o tom, jak fungují tkalcovské stroje.
  • Ačkoliv musel prý režisér Smyczek na schvalovací projekci za svůj film tvrdě bojovat, snímek pak sbíral ceny na tuzemských festivalech v Trutnově, Novém Městě nad Metují anebo Košicích. Zvláštní uznání udělila filmu také mezinárodní porota na Filmovém festivalu ve francouzském Hyères.
  • Housata nejsou jediný český film, kde se v hledáčku kamery objevil malý dívčí kolektiv a diváci sledují vzájemné vztahy a dospívání jednotlivých postav. Známá je komedie Holky z porcelánu (1974), z novějších pak mnohem drsnější, ale ve skrytu stejně romantické Pusinky (2007).
  • Režisér Karel Smyczek (1950) se stal specialistou na filmy ze života mladých lidí. Super známé filmy jsou jeho Sněženky a machři (1982), seriál Třetí patro (1985), nemilosrdné drama fotbalových fandů Proč (1987), seriál Bylo nás pět (1994) a další.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný