31. července 2019 14:28
redakce Prima Living

Lapeni v Sociální síti

Tři Oscary za adaptovaný scénář, střih a hudbu si nakonec odnesl tento snímek z předávání zlatých sošek v roce 2011. Trochu škoda, že v kategorii režie nominaci nakonec neproměnil. Patřila by mu po zásluze. Prima MAX si zapněte ve středu ve 20.00.

Každá doba má své vizionáře a každý geniální nápad příběh svého vzniku. A čím slavnější ten příběh je, tím více verzí většinou má. Nejinak tomu bylo i s Facebookem.

Napsat filmový scénář kontroverzního vzniku největší sociální sítě světa nebylo jako sednout si se dvěma deci večer k počítači. Zkušený Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Americký prezident, Steve Jobs) vycházel z knihy Bena Mezricha, vlastních obsáhlých rešerší a každou řádku poctivě konzultoval s týmem právníků.

Převedení scénáře na filmové plátno byl pak další husarský kousek, kterého se chopil režisér David Fincher. Jeho jméno vám možná nic neřekne, ale jeho snímky už určitě ano: Sedm, Hra, Klub rváčů, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona,...

Z řemeslného pohledu tedy nebylo nic ponecháno náhodě a na kvalitě výsledného díla je to rozhodně znát. To, nakolik je, či není Facebook prospěšný, to je už jiná otázka, kterou tady teď ovšem nemusíme řešit. Nám úplně stačí vědět, že svižné dialogy, mistrné střídání vypravěčů a přesné vykreslení postav a situací má na svědomí zážitek, který vám doslova proletí před očima a nabídne skvělou podívanou.

Na podzim si Mark Zuckerberg sedá k počítači a horečně začíná pracovat na nové myšlence. Rád by uspořádal anketu, aby zjistil, která z harvardských studentek je nejvíc sexy, avšak škola nemá žádnou společnou veřejnou ročenku. A tak se rozhodne tento nedostatek napravit. Nabourá se do databáze jednotlivých kolejí a fotky studentek a informace o nich stáhne. Brzy se zpráva o možnosti hlasování začíná velkou rychlostí šířit po síti. Fenomén je na světě, ale Markovi z něj vyvstávají problémy, se kterými ne úplně počítal.

Režie: David Fincher Předloha: Ben Mezrich (kniha) Scénář: Aaron Sorkin Kamera: Jeff Cronenweth Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross Hrají: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Malese Jow, Natalina Maggio, Trevor Wright Rok uvedení: 2010

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný