1. prosince 2015 10:40
Gabriela Gabrielová

Kultovní sci-fi Planeta opic s Charltonem Hestonem

Náš život na planetě Zemi vede k jedinému cíli: sebedestruktivnímu zániku. Kdybychom se chovali lidsky, možná by k tomuto sebezničení nemuselo dojít. Nebo se nabízí i jiná možnost? Pusťte si kultovní sci-fi Planeta opic a možná na to přijdete! V pátek ve 20.15 na Prima MAX!

Když se tři astronauti v čele s Georgem Taylorem (Charlton Heston) proberou z hibernačního spánku po 2000 letech strávených ve vesmíru, nestačí se divit. Jejich kosmické plavidlo je pro návrat domů nepoužitelné. Ale kde se to vlastně ocitli? Na planetě připomínající Zemi se zdá být všechno naruby: především proto, že tu vládnou opice.

Nejsou to ale opice ledajaké. Jsou velmi, velmi inteligentní. Lidi zavírají do klecí jako divokou zvěř. Taylor po počátečním uvěznění uprchne, především proto, že se mu podaří přesvědčit šimpanzí psycholožku Ziru (Kim Hunter) o své inteligenci. Opice totiž považují lidskou rasu za beznadějně hloupou a nebezpečnou, dobrou leda tak k pokusům. Věří, že jsou vrcholem civilizace. Dokud ovšem archeologický průzkum neukáže, že planetu kdysi dávno ovládali právě lidé.

Perličky z filmového zákulisí

 • Herci v opičích kostýmech se během natáčení nesměli svlékat a sundávat si opičí masky – uvedení do původního stavu by trvalo hodiny. Dostávali výhradně tekutý oběd, který srkali brčkem.
 • Roli Ziry odmítla slavná herečka Ingrid Begman. Toto odmítnutí uváděla jako své největší selhání a velmi jej litovala.
 • Kim Hunter masku šimpanzice Ziry snášela natolik špatně, že musela každé ráno užívat valium. Klaustrofobický efekt opičí masky není nic neznámého, trpělo jím více herců a nejen v tomto filmu.
 • Na opice si diváci musejí počkat až do třicáté minuty filmu.
 • John Chambers je považován za největšího průkopníka mezi filmovými maskéry. Studiem opičích tváří strávil mnoho dní v losangeleské zoologické zahradě. Sestavil špičkový tým osmdesáti nejlepších maskérů, kvůli jejichž angažmá na Planetě opic musely být pozdrženy jiné hollywoodské filmy.
 • Linda Harrison (Nova) otěhotněla s producentem filmu Richardem D. Zanuckem, což ke konci natáčení způsobovalo problémy – mohla být natáčena jen z některých úhlů, aby těhotenství nebylo vidět.
 • Opičí vesnice byla postavena podle modelu španělského architekta Gaudího a jeho vesnice v turecké Kapadocii.
 • Během natáčení v poušti bylo takové vedro, že omdlévali nejen herci v opičích kostýmech, ale jednou se to podařilo i režisérovi Franklinu J. Schaffnerovi.
 • První scéna odehrávající se ve vesmírné raketě byla natočena jako úplně poslední.
 • Skladatel filmové hudby Jerry Goldsmith prý skládal v gorilím kostýmu, aby se do lépe vžil do opičí atmosféry.
 • Herec Roddy McDowall si opičí kostým svlékal až doma. Dělal to schválně, aby cestou domů děsil kolemjedoucí řidiče.

Nalaďte si legendární dobrodružné sci-fi Planeta opic na Prima MAX v pátek ve 20.15!

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný