31. března 2016 13:29
Gabriela Gabrielová

Krutá noc: Westernový tyran řádí v Jerichu

Krutá noc - upoutávka

Když si vládu nad americkým městečkem přivlastní drsný nefér chlapík a jediný člověk, který se rozhodne jeho podrazáckým a násilným způsobům postavit, je osamělá vdova, pak je ve filmovém westernu jasno. Do města musí přijet pořádný klaďas, aby znovu nastolil právo a pořádek. I za cenu nejvyšší. V pátek ve 20.15 nebo v sobotu v 15.55 na Prima MAX

Jako bývalý právník se Alex Flood z filmu Krutá noc (1967) vždycky takzvaně vyznal. A tak ve městě Jericho brzy získal většinové podíly téměř ve všech druzích podnikání. Klidně i nelegálně a klidně i násilím. Vlastní samozřejmě také hernu a saloon. Kdo s ním nesouhlasí, ten je zastrašován, bit a někdy dokonce zabit.

Alex Flood (Dean Martin) se prostě nezastaví před ničím. Na odpor se mu staví pouze jediná žena ve městě. Vdova Molly Langová (Jean Simmons), která vlastní dostavníkovou linku a na svůj byznys si nechce nechat sáhnout. Ovšem Alex Flood, jenž kdysi s Molly „něco měl“ a moc dobře se znají, chce za každou cenu oslabit vliv Langové ve městě a převzít vládu i nad dopravním spojením. A tak začíná na Mollyiny dostavníky útočit.

V dostavníku, který se rozhodl Flood se svojí bandou napadnout, cestuje bývalý šerif Jim Dolan (George Peppard). Molly Langová si ho najala, aby jí pomáhal chránit její firmu. Ačkoliv se Dolan nechce zpočátku do ničeho moc míchat, nakonec se přece jen pustí do akce. To když krutý Alex Flood bez skrupulí napadne právě Molly Langovou, s níž se Dolan postupně sbližuje. Dolanovi dojde, že je potřeba se postavit na stranu dobra.

Těšte se na:

 • Tradiční western pro dospělé
 • Vynikající herci
 • Drsné a krvavé souboje

Klasický americký western Krutá noc si nenechte ujít v pátek 8. 4. 2016 ve 20.15 nebo v sobotu v 15.50 na Prima MAX!

Věděli jste že…

 • Film se v originále jmenuje Rough Night in Jericho a v roce 1967 ho natočil režisér Arnold Laven.
 • Pro Deana Martina, který proslul svými kladnými a komickými rolemi, byla Krutá noc první a zároveň poslední film, kdy hrál padoucha. To, že byl obsazen proti své standardní „škatulce“ někteří kvitují jako bonus filmu, jiné tvrdí, že je to spíše rušilo. Údajně čekali, kdy zbožňovaný „Dino“ přece jen utrousí nějaký vtípek.
 • Tvůrci Kruté noci si dali předsevzetí, že chtějí natočit opravdový western, tak jak se dělávaly dříve. Boj dobra proti zlu. V americké kinematografii má tento žánr velkou tradici a točil se v podstatě od počátků kinematografie. Děj westernů se zpravidla odehrával na Divokém západě, to znamená v části severoamerického kontinentu a to v období od 18. do počátku 20. století.
 • Kladným hrdinou Kruté noci je Dolan ztvárněný krasavcem Georgem Peppardem. Ten se proslavil kultovním snímkem Snídaně u Tiffanyho (1961), kde si zahrál po boku přenádherné Audrey Heppburnové. Po tomto filmu se nabídky jen hrnuly a Georgie Peppard se stal idolem ženských srdcí.
 • Superznámá je také anglická herečka Jean Simmons v roli Molly Langové. Hvězdou se stala již v Anglii. A to filmy Ceasar a Kleopatra či Velké vyhlídky. Za Ofélii v Hamletovi (1948) byla poprvé nominovaná na Oskara. Její přechod do Hollywoodu byl tak více než snadný. Zazářila ve filmech Roucho, Egypťan Sinuhet, Velká země či Spartakus. V roce 1969 přichází další nominace na Oskara za roli ve filmu The Happy Ending. Čeští diváci si ji mohou pamatovat také jako matku z populárního seriálu Ptáci v trní.

Western ze všech stran:

 1. Typickým hrdinou westernu bývají kovbojové, farmáři a lovci. Vždy jsou to však lidé, kteří chtějí žít svobodně, na vlastních nohou a jsou rozhodnutí svůj životní styl, ba dokonce holý život hájit i se zbraní v ruce. Padouši ve westernech jsou často různí pobudové, zloději a banditi, často latinskoamerického původu či z tábora domorodých indiánů.
 2. Asi nejvíce se účinkováním ve westernech proslavil herec John Wayne. Mezi jeho nejslavnější filmy patří Stopaři (1956), Rio Bravo (1958), Muž, který zabil Liberty Valancea (1961) anebo Maršál (True Grit, 1969).
 3. Postupně vzniklo v kinematografii mnoho podžánrů westernu. Italské westerny tzv. spaghetti-westerny s násilnými a jednoduchými padouchy. Sem patří slavný Leoneho film Tenkrát na západě (1968). Ve východní Evropě se zase točily tzv. osterny. Sem patří trháky s Pierrem Bricem či Gojko Mitičem. Filmy často točené podle předlohy spisovatele Karla Maye.
 4. Známý je však i tzv. antiwestern. Tvůrci těchto filmů relativizují držení střelných zbraní a vyzdvihují přirozený život indiánů, jejichž kulturu ničí přicházející bílá civilizace. Sem patří Malý velký muž (1970) či Tanec s vlky (1990)

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný