26. července 2021 06:00
Gabriela Gabrielová

Království nebeské: Kolik svalů musel kvůli roli přibrat hvězdný Orlando Bloom?

Epický historický velkofilm nabídne reálnou historickou story, precizní režii RIdleyho Scotta i rytířského Orlanda Blooma. A to vůbec není málo.

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte jedno legendární setkání hvězd. Mladý středověký kovář Balian (Orlando Bloom) si odbývá pravidelnou denní službu, když ho vyhledá ctnostný rytíř Godfrey (Liam Neeson) a sdělí mu, že je jeho otcem.

Po řadě nešťastných příhod se Balian ocitá až v dalekém Jeruzalémě, centru svárů mezi křesťanským a muslimským světem. Nachází zde komplikované schéma dvorních intrik i lásku krásné princezny Sibylly (Eva Green). A na brány města pomalu tluče invaze muslimů, pro které je Jeruzalém rovněž svatým místem...

Drama Království nebeské od cenami ověnčeného režiséra Ridleyho Scotta, mimo jiné autora Gladiátora, však teprve začíná. Ačkoliv Království nebeské nedosahuje renomé Gladiátora, při detailnějším pohledu se snímek vyznačuje hlubším náhledem na látku. Paradoxem přitom je, že pro scenáristu Williama Monahana šlo o prvotinu. I přes zasazení do 12. století je tak na Království nebeském hromsky poznat, že vzniklo na vrcholu konfliktu mezi západním a orientálním světem při válce v Iráku.

Scottova režie se však vyhýbá jakémukoliv zjednodušování a právě sympatické poselství o snaze vyhnout se konfliktu pro mnohé snímek vyzvedává nad prvoplánovost Gladiátora.

Přesto se Království nebeskému nevyhnula některá scenáristická zjednodušení. Už jen ústřední Balian ve skutečnosti vůbec nebyl prostým kovářem, taktéž princezna (královna) Sibylla doopravdy platila zřejmě za nejschopnějšího vůdce široko daleko. Další podrobnosti si však načtěte v rozsáhlé analýze na webu Prima ZOOM. Sami pak fakta můžete srovnat s filmovým zážitkem. Království nebeské má nejen epické bitvy, ale i myšlenku.

Chcete vědět víc?

  • pro roli ve filmu se Bloom pochlapil o 9 kilogramů svalů
  • původním autorem soundtracku byl Hans Zimmer stejně jako u Gladiátora
  • marocký král jako osobní přítel Ridleyho Scotta zajistil komparz 1 500 mužů svého vojska
  • pro film vzniklo přes 12 tisíc kostýmů!
  • na DVD je film k dostání v prodloužené režisérské verzi. Jen pro srovnání, zatímco v kinoverzi je na 800 zvláštních efektů, na DVD verzi se jich vešlo 1 500

Dobrodružné Království nebeské uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný