16. listopadu 2020 06:00
redakce Prima Living

Královna pouště: Nicole Kidman jako slavná cestovatelka. Ve skutečnosti dopadla hodně špatně

Snímek inspirovaný jednou neobyčejnou ženou a jejími životními eskapádami a dobrodružstvími. Hlavní roli tu velmi působivě ztvárnila Nicole Kidman a po jejím boku se jako muži jejího života představili neméně dobří Robert Pattinson a James Franco.

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíme skutečnou hrdinku z masa a kostí. Gertruda Bell, o které této snímek pojednává, žila na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Byla absolventkou Oxfordu a vášnivou archeoložkou, kterou fascinovala arabská kultura.

Film režiséra Wernera Herzoga mapuje její cesty po oblasti Středního východu, její lásky, přátelství na celý život, ale také strastiplné momenty a zklamání. Snímek se natáčel v marocké poušti a je plný nádherných záběrů písečných dun, plný poetiky a laskavého vyprávění.

Odvážná žena se po osobní tragédii v lásce vydává na cestu do pouště. Chce se věnovat archeologii a studovat život beduínských kmenů. Dokáže si získat přízeň Arabů, kteří ji uznávají a titulují ji Paní pouště.

Ani její další osudová láska nedojde naplnění, a tak se Gertruda vrhá na politickou dráhu a stane se tajemnicí pro Orient. Beduínské kmeny na ni vzpomínají jako na jedinou cizinku, která jim rozuměla.

Možná jste o filmu Královna pouště netušili, že…

  • Teprve nedávno přinesla britská televize dokument o životě Gertrudy Bell, který odhaloval některá do té doby neznámá fakta. Například ten, že Střední východ tato odvážná žena prozkoumávala se svým mužským protějškem Lawrencem z Arábie (ano, i o něm byl natočen snímek). Zajímavé bylo rovněž odhalení, že v průběhu první světové války spolupracovala archeoložka s britskými tajnými službami. Pomáhala dostávat vojáky přes pouště a v roce 1917 byla díky svým nedocenitelným znalostem místních poměrů jmenována ministryní pro Orient a vojenskou poradkyní.
  • Bohužel její nenaplněný milostný život a smutek nad postupnou ztrátou příbuzných vedl Gertrudu k rozhodnutí ukončit dobrovolně svůj život. V roce 1926 byla nalezena v posteli předávkovaná prášky na spaní.
  • Nechybělo málo a obsazení snímku mohlo být zcela jiné. Hlavní role byla původně slíbena Naomi Watts a roli jejího milého měl dostat Jude Law. V průběhu příprav byla ovšem Naomi nahrazena Nicole a Jude kvůli průtahům začátku natáčení z projektu odstoupil. Na jeho místo pak naskočil James.
  • Snímek byl v roce svého uvedení (2015) oceněn Zlatým medvědem za nejlepší film.

Režie: Werner Herzog Scénář: Werner Herzog Kamera: Peter Zeitlinger Hudba: Klaus Badelt Hrají: Nicole Kidman, James Franco, Robert Pattinson, Damian Lewis, Jenny Agutter, Holly Earl, Christopher Fulford, Mark Lewis Jones, Beth Goddard, Sophie Linfield, Fehd Benchemsi Rok uvedení: 2015

Dobrodružnou Královnu pouště uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný