3. června 2019 09:09
redakce Prima Living

Komisař Maigret zuří aneb vynikající detektivka ze staré školy

Gabinův Maigret má něco, co ostatní postrádají. Ironii, nadhled, charisma a zvláštní flegmatismus, co vás bude neskonale bavit. Je to nádhera kochat se jeho hereckým výkonem. Tohle světové krimi si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

Neznámý muž s tmavými brýlemi je při večerní procházce uličkami Paříže pronásledován posádkou jistého vozu. U vchodu do tržnice na něj útočníci několikrát vystřelí, ale jsou vyrušeni policejním inspektorem Lognonem, který se náhodou ocitá na místě činu.

Než však stačí zavolat pomoc, objevuje se na scéně další auto. Jeho posádka chodce naloží a bleskurychle s ním ujede pryč. Žádná z nemocnic ten večer ale příjem postřeleného nehlásí, a tak jediným vodítkem, které po incidentu zůstane, jsou ony černé brýle a číslo vozu, které si Lognon prozřetelně zapamatuje.

Stopy ho vedou za Luigim Pozzoem, majitelem místního baru, který má však na dobu střelby neprůstřelné alibi. Vzápětí je inspektor přepaden a unesen trojicí Američanů, kteří ho přinutí prozradit, co se s oním postřeleným mužem stalo.

Podivného případu se ujímá klidný a přesvědčivý komisař Maigret (v legendárním podání Jeana Gabina), který se zaoceánskými padouchy nemá kouska slitování.

Možná jste o filmu Komisař Maigret zuří nevěděli, že…

  • Komisař Maigret je literární postava známá z detektivních příběhů belgického spisovatele George Simenona. Příběhy komisaře Maigreta zaplnily stránky pětaosmdesáti Simenonových děl a z komisaře udělaly legendu rovnou Holmesovi Arthura C. Doyla či Poirotovi Agathy Christie.
  • Maigret se vyznačuje nebývalým intelektem, záviděníhodnou intuicí a nepřekonatelným logickým uvažováním. Umění klást (ty správné) otázky zvládá na výbornou a nechybí mu ani úctyhodný pozorovací talent. Na rozdíl od svých literárních detektivních soukmenovců má ovšem i lidský rozměr – je to jenom člověk, občas omylný a chybující. Jeho sídlem je kancelář v budově policejní prefektury na pařížském nábřeží Zlatníků. Autem nejezdí, jelikož nemá řidičák. Nosí typický dlouhý kabát a kouří dýmku.
  • První Maigretův příběh byl zfilmován už v roce 1932! Od té doby byla na filmové plátno převedena téměř všechna díla o slavném detektivovi a postupně ho ztvárnilo více než třicet herců z celého světa.
  • Jean Gabin se jako Maigret zapsal do paměti diváků asi nejvíc, i když si belgického detektiva zahrál jen třikrát. Jeho prvním Maigretovským snímkem byl Maigret klade past (1958), druhým Případ komisaře Maigreta (1959) a nakonec Komisař Maigret zuří (1963).
  • Mimochodem víte, kdo z našich herců si roli Maigreta střihl v českých adaptacích Simenonových knih? Byl to Rudolf Hrušínský (Obavy komisaře Maigreta, 1970), Radovan Lukavský (Vzpurní svědkové, 1983) a Jiří Schwarz (Maigretův první případ, 1991).

Režie: Gilles Grangier Předloha: Georges Simenon (kniha) Scénář: Gilles Grangier, Jacques Robert Kamera: Louis Page Hudba: Michel Legrand, Francis Lemarque Hrají: Jean Gabin, Françoise Fabian, Paul Frankeur, Michel Constantin, Harry-Max, Roland Armontel, Paulette Dubost, Marcel Bozzuffi, Guy Decomble, Brad Harris, Paul Pavel, Henri Lambert, Jacques Dynam, Albert Michel, Carlo Nell, Georges Guéret, Vittorio Sanipol Rok uvedení: 1963

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný