8. srpna 2018 12:47
redakce Prima Living

Kletba Růžového pantera aneb Sedmé dostaveníčko s inspektorem Clouseauem

Kdo si na začátku osmdesátých let myslel, že smrtí legendárního komika Petera Selerse a vzpomínkovým snímkem Stopa Růžového pantera (1982) tato slavná britská série končí, mýlil se. Za Panterem se tentokrát pouští americký nováček, nejhorší policista na světě – v pondělí od 20.00 na Prima MAX.

Šéf inspektor Dreyfus z Interpolu nemůže být šťastnější. Jeho Nemesis, nemotorný smolař inspektor Clouseau, zmizel a již téměř rok o něm nikdo neslyšel. Celá Francie se dohaduje, co se stalo, a do toho je největší diamant světa, Růžový panter, opět ukraden.

Dreyfus dostává příkaz ztraceného inspektora najít a na pomoc si k tomu má vzít nejlepšího muže, jaký se v řadách policie vyskytuje. Ne nadarmo má přece Interpol údaje o všech policejních sborech na světě!

Jenže Dreyfus rozhodně nestojí o to svého úhlavního nepřítele najít. S pomocí experta přeprogramuje počítač tak, aby dělal vše obráceně. Na místo nejlepšího detektiva světa tedy přístroj vybere muže z jedenáctého policejního okrsku v New Yorku jménem Clifton Sleight. Jeho podobnost s hledaným inspektorem je až zarážející...

Věděli jste o filmu Kletba růžového pantera, že...

  • Role nástupce Petera Selerse se nakonec ujal americký herec Ted Wass. V úvahu přicházeli také John Cleese či Rowan Atkinson – toho ale studio odmítlo, jelikož tehdy nebyl mimo Velkou Británii vůbec známý. Postava seržanta Cliftona Sleigha měla nahradit inspektora Clouseaua a odstartovat novou sérii panterovských komedií, ale tento záměr se bohužel nezdařil. Podobný pokus o znovuzrození Pantera nevyšel ani o deset let později (v roce 1993), kdy se o to režisér Blake Edwards pokusil se snímkem Syn Růžového pantera.
  • Americký herec a režisér Ted Wass u nás sice není příliš známý, ale pamatovat si ho můžete třeba jako tátu rodiny ze sitcomu Kvítko. Jako režisér je zodpovědný za více než 60 titulů a zahrál si ve dvou desítkách filmů a seriálů.
  • Zorientovat se v množství „panteřích“ titulů není jen tak. Pokud byste si chtěli sérii pustit od začátku, tady máte malý tahák:

Růžový panter (1963) Komisař Clouseau na stopě (1964) Návrat Růžového pantera (1975) Růžový panter opět zasahuje (1976) Pomsta Růžového pantera (1978) Stopa Růžového pantera (1982) Kletba Růžového pantera (1983) Syn Růžového pantera (1993)

  • Všechny tyto díly má na svědomí režisér Edward Blake a pocházejí (až na poslední) z britské produkce.
  • Novodobí „Panteři“ – Růžový panter (2006) a Růžový panter 2 (2009) pocházejí z produkce americké a roli inspektora Clouseau v nich oživil Steve Martin.

Režie: Blake Edwards Scénář: Blake Edwards, Geoffrey Edwards Kamera: Dick Bush Hudba: Henry Mancini Hrají: David Niven, Robert Wagner, Herbert Lom, Capucine, Joanna Lumley, Robert Loggia, Harvey Korman, Burt Kwouk, Ted Wass, Roger Moore

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný