19. října 2020 06:00
redakce Prima Living

Kletba bratří Grimmů: Kolik českých herců se objevilo po boku Matta Damona?

Heath Ledger a Matt Damon v rolích dvou legendárních postav německé historie – Jacoba a Willhelma Grimmových. K tomu krásná Monica Belluci jako lovkyně Angelika a Tomáš Hanák jako její otec. Co může být lepšího?

V neděli od 20:00 na Prima MAX se ponoříte do magického světa mýtů a pohádek. Původní idea režiséra Terryho Gilliama byla natočit snímek, který by divákům přiblížil skutečný život slavných německých bratrů a jejich historickou roli sběratelů pohádek a seriózních vědců a lingvistů. Jenže představa producentů byla krapet jiná. Ti chtěli divácky atraktivní snímek, který nebude obtěžkán přívlastkem „biografický“, a tak vznikl kompromis: film postavený na základech životních příběhů bratrů, ve kterém nechybí známé postavy jejich sebraných pohádek (typu Červená Karkulka či Jeníček a Mařenka), ale zbytek je čirá fantazie. Má to humor, spád i napětí a hvězdné herecké obsazení tomu dodává tu správnou šťávu.

Jacob (Health Ledger) a Will (Matt Damon) jsou bratři, kteří si zvolili velmi neobvyklý způsob obživy. Cestují napříč Německem, navštěvují ponuré vesnice a poslouchají vyprávění vesničanů. Zapisují jejich strašidelné legendy a za úplatu jsou ochotni bájné nestvůry zlikvidovat.

Ve skutečnosti však pouze zneužívají důvěřivosti lidí a jejich pověrčivosti a inkasují nemalé sumy za představení, ve kterých domnělá strašidla zabíjejí. Bratři spolu vycházejí dobře, i když oba jsou úplně jiní. Z Jacoba vyrostl učenec s bohatou fantazií, zatímco Will upřednostňuje bohémský způsob života a na pokoji nenechá jednu sukni.

Jejich podvodný způsob života se ale pomalu blíží ke konci. Na stopě je jim francouzský generál Delatombe, který jejich praktiky odhalil a nyní se je chystá zatknout. Dle jeho mínění bratři nejsou jediní šejdíři, kteří podobné špinavé triky praktikují. Podle něj se v okolí potloukají další podvodníci, kteří mají na svědomí záhadné zmizení devíti děvčátek v nedalekém lese. Uzavře tedy s bratry dohodu: pokud dopadnou toho, kdo má mizení dívek na svědomí, nechá je jít. A tak se Jacob s Willem pouštějí do vyšetřování a k vlastní hrůze zjišťují, že v lese se opravdu dějí kouzla. A pěkně temná…

Věděli jste o filmu Kletba bratří Grimmů, že…

  • Snímek vznikl v britsko-české koprodukci za početné účasti českého štábu i herců. Tomáš Hanák si tu třeba zahrál otce pohledné Monicy Bellucci alias lovkyně Angeliky. Dále tu uvidíte Miroslava Táborského jako mlynáře, Barboru Lukešovou v roli matky Grimmové, Pepu Nose jako německého veterána a mnoho mnoho dalších.
  • Režisér Terry Gilliam není žádný filmový elév. Na svědomí má díla jako Monty Pythonův létající cirkus či Strach a hnus v Las Vegas. Scénáře se ujal Ehren Kruger, autor předlohy k hororu Kruh.
  • Skuteční bratři Grimmové žili v Německu na přelomu 18. a 19. století. Jacob (1785–1863) byl známější z obou sourozenců a proslul jako jeden z největších německých jazykovědců, který pohádky povýšil na předmět seriózního vědeckého výzkumu. Mladší Wilhelm (1786–1859) bratrovi pomáhal příběhy sbírat a upravovat. Bratři byli první, kdo zapsali takové příběhy jako Sněhurka, Šípková Růženka či Červená Karkulka.

Dobrodružný film Kletba bratří Grimmů uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný