17. července 2019 06:00
redakce Prima Living

Kleopatra bude mít navždy tvář herečky Elizabeth Taylorové

Historický americký film Kleopatra, jenž byl pro televizní obrazovky rozdělen do dvou dílů, je spojen s mnohými „nej“. Nazývá se nejnákladnějším, nejvelkolepějším a nejmonumentálnějším filmem všech dob. Rozhodně je to dokonalý příběh lásky a moci. A v hlavní roli uvidíte nejznámější královnu Egypta. V pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Do Egypta, kde o moc soupeří dva sourozenci Ptolemajus a Kleopatra přijíždí po bitvě u Farsaly římský vládce Ceasar. Pronásleduje svého soka Pompeia, který se měl v Egyptě skrýt. Pomocí malé „kobercové“ lsti se princezna Kleopatra dostává do Ceasarovy blízkosti.

A on její kráse naprosto podlehne. Zamiluje se do ní a ustanoví ji jedinou vládkyní Egypta. Vztahy Říma a Egypta jsou teď velmi blízké. Kleopatra porodí Ceasovi syna jménem Caesarion. Ceasar se po čase vrací do Říma a jeho milovaná Kleopatra jej po delším čase odloučení následuje.

Řím zažije pompézní přivítání egyptské panovnice. Ceasar si však svoji královnu neužije nadlouho. Římským senátem probublává zlost, Ceasar se prý chce stát králem. V den, kdy se v senátu má projednávat další zvýšení pravomocí pro Ceasara a on si je tak jistý sám sebou, je v senátu zavražděn. Několik senátorů jej ubodá k smrti.

Ceasarovým nástupcem a dědicem je jmenován jeho synovec Octavianus, nikoli Kleopatřin a Ceasarův syn Ceasarion. Zhrzená královna, již nečeká v Římě žádná budoucnost, se spěšně vrací do rodného Egypta.

První část megahitu Kleopatra si pusťte v úterý ve 20.00 na Prima MAX! Tohle je naprostá klasika!

Režie: Joseph L. Mankiewicz, Rouben Mamoulian, Darryl F. Zanuck Scénář: Joseph L. Mankiewicz, Sidney Buchman, Ben Hecht, Ran… (více) Kamera:Leon Shamroy, Jack Hildyard Hudba:Alex North Hrají:Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown, Robert Stephens, George Cole, Hume Cronyn, Kenneth Haigh, Cesare Danova Rok uvedení: 1963

To musíte vidět:

 • Taylorka se třicetkrát převlékne
 • Klasický způsob snímání, žádné triky!
 • Tisíce komparsistů a tanečníků
 • Výprava a kostýmy za miliony

Stálo to vůbec za to? – Ano – Ten film je nesmrtelný

 1. Historický epos Kleopatra režíroval Joseph L. Mankiewicz.
 2. Film byl nominován na 9 Oskarů, čtyři Oskary získal. A to za kostýmy, kameru, scénografii a speciální efekty.
 3. Výroba Kleopatry stála 44 milionů dolarů. Tržby celosvětově se vyšplhaly na téměř 72 milionů.
 4. Jenže hodnota peněz v roce 1963 byla jiná než dnes. Kleopatra se tak drží v první desítce nejdražších filmů světa až dodnes. Kvůli inflaci je hodnota tehdejších 44 milionů dolarů v současných penězích asi 336 milionů dolarů.
 5. Ovšem nejdříve to vypadalo, že si film na sebe vůbec nevydělá. Výsledky z prodeje lístků v kinech byly pod výrobními náklady. Čísla se zvedla asi až po deseti letech, kdy studio prodalo film do všech světových televizí.
 6. Obrovské náklady stálo už i jen onemocnění Elizabeth Taylorové, která nebyla schopná několik měsíců točit.
 7. Přitom jen na honorářích si herečka přišla na neskutečné peníze. Když jí studio volalo s tím, že ji chce do hlavní role, vzal telefon její tehdejší manžel. A ona po něm vzkázala, že to natočí, ale za milion dolarů. Studio přijalo. Navíc herečce slíbilo vyplatit 10 % z výdělků. Drbe se o tom, že si herečka díky Kleopatře přišla na tehdy neuvěřitelných 7 milionů dolarů.
 8. Pro Elizabeth Taylor bylo vyrobeno na 65 různých kostýmů v hodnotě 194 tisíc dolarů. Součástí byly i šaty pošité 24 karátovým zlatem. Podle některých zdrojů nebyly některé kostýmy vůbec použity.
 9. Kleopatřino loďstvo potřebovalo pro velké námořní scény tolik lodí, že se jeden čas vyprávěl tento vtip: Víte, kdo má třetí největší námořnictvo na světě? No přece filmové studio Twentieth Century-Fox.
 10. Režisér Mankiewicz chtěl materiál sestříhat do dvou tříhodinových filmů. Do kin by šly v 6 měsíčním odstupu. Jenže producent Zanuck tento nápad stopnul. Během natáčení se totiž naplno rozvinula aférka mezi herečkou Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem (ten hraje ve druhé televizní části Marka Antonia). A producentovi bylo jasné, že na první díl, kde není Burton, by lidé do kin nepřišli.
 11. Mankiewicz byl nakonec donucen sestříhat všechen materiál do 4 hodin dlouhého filmu. Až televize si stopáž přepůlily a pouštějí film ve dvou dílech.
 12. Ceasara hraje v první části Kleopatry vynikající Rex Harrison, jehož čeští diváci znají hlavně jako mrzutého jazykovědce profesora Higginse z filmu My Fair Lady, kde hlavní ženskou roli ztvárnila přenádherná Audrey Hepburnová.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný