17. července 2017 14:00
Gabriela Gabrielová

Klavírista detektivem v kriminálce s nezapomenutelnou hudbou Karla Svobody!

Noc klavíristy - upoutávka

Svědectví vraždy by rozčíslo poklidný život nejednomu z nás. Když je ale oním svědkem člověk s křehkou uměleckou duší, tím zajímavější příběh může svědectví napsat. Podívejte se na klasickou kriminálku režiséra Jindřicha Poláka a scénáristy Vojtěcha Měšťana.

Chvíle strávené ve vinárně mají své kouzlo. Pro klavíristu Antonína Tůmu (Václav Voska) nejsou však ničím jiným než prací. Večer co večer hraje hostům malostranského podniku, čas si zpestřuje klábosením nad kávou a partiemi šachu se šatnářkou Mráčkovou. Jednoho večera se ulicí rozlehne výstřel. Přímo před vinárnou je zavražděn zeť Mráčkové Jirka. Ačkoliv je u něj Tůma jako první a okamžitě se snaží pomoci, muž zranění na místě podlehne.

Tůma se rozhodne vyšetřovatelům pomoci. Začne pátrat na vlastní pěst. Náhoda ho zavede na půdu protějšího domu, kde najde stopy, které pomalu a s jistotou vedou k rozřešení případu. Vražd je ale poněkud víc...

Oblíbený Václav Voska

Málokomu je známo, že charismatický herec studoval práva, která nedokončil. Už na střední škole spolupracoval s Českým rozhlasem – je to právě jeho hlas, který vzbuzoval obdiv režisérů a nadšení posluchačů i diváků. Jeho melodická kadence byla až uhrančivá, měl cit pro rytmus a hlasový projev cíleně kultivoval.

Nejprve hrál v Divadle na Vinohradech, poté pět let působil v Národním divadle, které musel z politických důvodů opustit. Aktivně se totiž angažoval v pokusu o obrození společnosti 60. let: objevil se na pohřbu Jana Palacha, dokonce byl zvolen poslancem České národní rady. Jeho aktivismus způsobil omezení ze strany státu, zakazovali mu hrát zejména ve filmu a v televizi. Sametové revoluce se bohužel nedožil, zemřel v roce 1982.

Karel Svoboda kořením české detektivky

Jeden z nejznámějších českých skladatelů spolupracoval na mnoha detektivních filmech, za další jmenujme alespoň Smrt stopařek z roku 1979, které byly rovněž natočeny pod taktovkou režiséra Poláka. Podíl na popularitě filmů českého detektivního žánru je více než patrný, Svobodův talent dokázal vytvořit atmosféru tajemna a strachu přesně tam, kde bylo třeba. V tandemu s uměním kameramana Josefa Vaniše, který byl rovněž Polákovým stálým spolupracovníkem, se týmově snažili odvést tehdejšího diváka od problémů společnosti, aniž by nutně museli být trnem v oku cenzorům.

Dejte si českou klasickou kriminálku Noc klavíristy ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný