31. října 2017 10:55
Gabriela Gabrielová

Klasika nad klasiky – Panu učiteli s láskou

Panu učiteli s láskou - upoutávka

Někdo může namítnout, že je to idealistické, naivní a kdesi cosi, ale pro citlivé jedince je tento snímek z roku 1967 pohlazením po duši. Sidney Poitier se tu představuje v jedné ze svých životních rolí a vůbec se nestyďte, když vás dojme až k slzám. Určitě se dívejte v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

Na střední školu ve východním Londýně přichází nový učitel (Sidney Poitier). Jeho žáci – maturující třída plná bouřlivých a nevychovaných výrostků – jsou odhodláni ho zničit, ale mladý učitel přistupuje ke svým studentům zcela jinak než jeho předchůdci.

Bere je jako dospělé lidi a stejný přístup žádá od nich. Snaží se je co nejlépe připravit na situaci, které již brzo budou muset čelit: a to je konec bezstarostného „dětství“ a nutnost najít si své místo v životě.

Poměry ve třídě se pomalu začnou měnit, když nový učitel dostane lukrativní pracovní nabídku v oboru, který vystudoval, a o které vždy snil. Opustí své studenty ve chvíli, kdy ho nejvíc potřebují?

Co jste možná netušili...

  • Snímek pochází z Velké Británie, ale ve Spojených Státech zaznamenal takový úspěch, že se filmové studio rozhodlo zaplatit průzkum trhu, aby zjistilo, proč tomu tak bylo. Odpoveď byla jednoznačná: Sidney Poitier.
  • V Jihoafrické republice byl film zakázán. Podle oficiálních úřadů bylo nedůstojné černého herce učit třídu plnou bílých dětí.
  • Když studenti prohlásí o svém učiteli, že je „jedním z nich“, nejsou tak daleko od pravdy. Když mu bylo 15 let, poslali rodiče dospívajícího Sidneyho z rodných Bahamských ostrovů do Ameriky (do Miami na Floridě), aby tam žil se svým bratrem. Důvodem byly vzrůstající problémy mladého Poitiera ve škole a jeho tendence k záškoláctví a drobným kriminálním deliktům. Podmínky, ve kterých vyrůstal, nebyly zdaleka ideální. V ulicích Miami se setkal s rasismem a vyrůstal ve velmi chudých poměrech. Když v 18 letech odjel do New Yorku, věnoval se budoucí oskarový herec nádenické práci a přespával na záchodcích autobusových nádražích.

Režie: James Clavell Scénář: James Clavell Kamera: Paul Beeson Hudba: Ron Grainer Hrají:Sidney Poitier, Faith Brook, Geoffrey Bayldon, Judy Geeson, Ann Bell, Michael Des Barres, Patricia Routledge, Stephen Whittaker, Suzy Kendall, Fred Griffiths, Marianne Stone

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný