16. září 2019 10:00
redakce Prima Living

Klasická česká komedie Co je doma, to se počítá, pánové...

Víte, jak vydělat velké peníze? Bartáčkovi a Novákovi na to mají návod! Komedie z roku 1980 navazuje na úspěšnou sousedskou válku ve filmu Zítra to roztočíme, drahoušku...! Za přeobsazením Kopeckého Jiřím Sovákem stály prý osobní důvody. Bavit se ale i tak budete skvěle ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Volné pokračování komedie Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976) dorazilo k divákům do kin až po čtyřech letech od prvního setkání se soupeřícími sousedy. Scénář i režii držel opět pevně v otěžích režisér Petr Schulhoff, mimochodem tvůrce nezapomenutelné TV komedie Bohouš. S filmem svázal režisér svůj život už jako kluk v roce 1933. V jedenácti letech ho obsadil Vladislav Vančura do svého filmu Na sluneční straně.

Oživlé obrázky pak byly pro něj natolik tak lákavé, že začal studovat fotografii u mistra zachycení prchavého okamžiku Josefa Sudka. Po válce, kdy si zažil těžké chvíle v koncentračním táboře, už budoucímu režisérovi cestu k filmu nic nezkřížilo. Přes dokumentární snímky se dostal až ke skvělým detektivkám. V 70. letech to byly zas komedie, díky kterým se nesmazatelně zapsal do historie českého filmu.

Problémy s herci

Přípravy na pokračování soupeření Bartáčkových a Novákových byly ale těžké! Což o to, námět a jednotlivé výjevy se psaly do scénáře téměř samy. Stačí, když je člověk vnímavý a umí tak nápaditě přetvořit to, co se odehrávalo dnes a denně na ulicích i za vstupními dveřmi činžovních domů, jak to Petr Schulhoff uměl. Horší to bylo s obsazením rolí.

Režiséra totiž pojilo hluboké přátelství s oběma protagonisty Novákových – Stellou Zázvorkovou i Milošem Kopeckým. Vztah mezi herci ale nebyl vždy růžový. Od dob, kdy spolu chodili, vzali se a zase rozvedli, měl své dobré i horší chvilky. A tak se stalo, že se ve filmu Já už budu hodný, dědečku!, který vznikl v r. 1978, tedy o dva roky později než Zítra to roztočíme, drahoušku...!, vedle Miloše Stella neobjevila. Oba prý nezávisle na sobě zdvořile požádali režiséra, aby jejich roli dal v tomto filmu někomu jinému a nemuseli se při natáčení setkat. Miloše v hlavní roli ale Petr Schulhoff ztratit nechtěl, a tak se traduje, že přišel na smírné řešení. Tentokrát se objeví Miloš bez Stelly a příště to bude naopak.

„Příště“ nastalo už za necelé dva roky po natáčení „dědečka“. Najít ale ke Stelle do volného pokračování sousedského soupeření Bartáčkových a Novákových někoho, kdo by nahradil Miloše, byl oříšek. Nakonec padla volba na Jiřího Sováka. Naštěstí se ukázalo, že Jiří do komedie bezvadně zapadl a ke Stelle se jako manžel hodil víc než dost. Sice se vyznačoval zcela odlišným vzhledem a specifickým stylem herectví, než měl Miloš, ale jako výborný herec se smyslem pro humor dokázal přesvědčit, že je Milošovým důstojným nástupcem.

Pánové to zvládli

Jiří měl k vtipnému pohledu na svět blízko i v soukromém životě. Některé situace s ním ale přijdou vtipné až s odstupem. Je o něm známo, že byl postrachem všelijakých schůzí v divadle, dokázal totiž od plic říct, co si myslí. A tak prý před ním schůze tajili. Když ale náhodou na nějakou kápl, byl z toho neuvěřitelný rozruch. Doba byla těžká a upřímnost se nenosila, takže takový neopatrný výstup mohl špatně skončit. Naštěstí ale popularita Jiřího Sováka byla tak veliká, že by byl komunistický režim sám proti sobě, kdyby oblíbeného umělce vystavil nějakým očividným represím.

Další herecké obsazení zůstalo v sousedské komedii beze změn. Nechce se ale věřit, že František Peterka, který hraje manžela vždy vtipně okouzlující Ivě Janžurové, měl v době natáčení už jen dva roky před šedesátkou! (Ostatně stejně jako Stella Zázvorková.) K jeho mladistvému vzhledu přispíval jeho oblíbený sport. František už od dospívání snil o tom, že z něj bude vzpěrač a že by se mu také mohlo podařit uspět třeba na některé z mezinárodních soutěží a reprezentovat republiku. Nakonec ho ale osud zavál do divadla a toho se už nepustil.

Tvrdý trénink z mládí a pravidelné sportování mu bylo ale přínosem v mnoha oblastech. Filmaři mimo jiné rádi ukazovali jeho trénované tělo, a tak byl jasným adeptem pro role, u nichž bylo třeba, aby postava vynikala viditelnou fyzičkou. Vzpomínáte třeba na svalnatého milence Jiřiny Bohdalové v Dámě na kolejích, trenéra juda z Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo přitroublého podvodníka z Příště budeme chytřejší, staroušku...!? Pro Františka bylo jeho tělo vždy velké plus, ale bez jeho smyslu pro humor a znamenitého herectví by se nám asi jen těžko vryl do paměti!

Ostatně není sám. Komedie Co je doma, to se počítá, pánové...! je znovu napěchována skvělými hereckými výkony všech a dokáže pobavit i skoro čtyřicet let po svém vzniku.

Staňte se tedy i vy ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX očitými svědky vtipného pachtění dvou rodin po bohatství, které musí zákonitě skončit nezdarem. I když ne úplně pro všechny.

Režie: Petr Schulhoff Scénář: Petr Schulhoff Kamera: Jiří Macák Hudba: Milan Dvořák Hrají: Jiří Sovák, Iva Janžurová, Stella Zázvorková, Luděk Sobota, František Peterka, František Filipovský, Stella Májová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Helena Růžičková

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný