27. srpna 2017 22:00
Gabriela Gabrielová

King Kong: epická podívaná od režiséra Pána prstenů

Největší chlupáč světa vám v sobotu na Prima MAX ukáže, co to je to velkofilm.

Můžete si připomenout Jacksonovo dlouho plánované pojetí klasického, prvního skutečného monster filmu King Kong z roku 1933. Stejně jako v něm se zápletka zaměří na náhodně nalezenou přerostlou opici, její transport do New Yorku, lásku k blonďaté herečce i závěrečný mrakodrapový držkopád.

Proč sledovat něco, u čeho znáte konec? Třeba právě pro Jacksonovo velikášství. King Kong (2005) měl totiž původně vzniknout ještě před Pánem prstenů (2002), Jackson si ale na svůj vysněný film rád počkal…

Píší se 30. léta a skupina svérázných filmařů se vydává na odlehlý tichomořský ostrov natočit film, který by jim v době hospodářské krize vydělal na chleba.

Nakonec však naleznou více, než o co si říkali. Ostrov obývají lidojedi i bizarní přerostlá fauna jako ze Ztraceného světa. Vše pak korunuje největší opičák světa!

Naštěstí jeho gorilí srdce očaruje krásná blondýnka a zlý režisér s tváří Jacka Blacka toho využije. Potvoru pojmenovanou King Kong zajme se záměrem jej prodat. Vše nakonec po převozu do New Yorku dopadne docela jinak...

Původní King Kong v zásadě ponejvíce zpopularizoval jak ideu velkých filmových potvor (byl ostatně částečnou inspirací i pro japonskou Godzillu), tak i ideu Ztraceného světa, kterou před ním v literatuře prosadil A. C. Doyle.

Není proto divu, že se snímek stal inspirativním rovněž pro mladého Petera Jacksona. Když se ho po dokončení Pána prstenů rozhodl natočit ve staronovém podání, producenti mu poskytli ohromující rozpočet dvou set milionů dolarů i šílenou dvousetminutovou stopáž (v režisérské verzi).

Jackson tak původní stručnou zápletku obohatil o výrazně více kudrlinek. Zatímco některé pasáže jsou tak velmi přesně překopírovány z 30. let, film je skoro dvakrát tak delší. Různé postavy a děje se tak dočkaly mnohem komplexnějšího odvyprávění.

Nakonec je však Jacksonův King Kong především jenom láskyplným polibkem klasické éře Hollywoodu a jednomu dnes už archaicky působícímu žánru, tentokráte však v olbřímím podání.

Nastavte mu svou tvář v sobotu ve 20.00 na Prima MAX!

Režie: Peter Jackson Scénář:Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson Kamera:Andrew Lesnie Hudba:James Newton Howard Hrají:Naomi Watts, Jack Black, Adrien Brody, Andy Serkis, Jamie Bell, Lobo Chan, Colin Hanks, Evan Parke, Kyle Chandler, Thomas Kretschmann, Mark Hadlow, Craig Hall, Billy Jackson

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný