16. září 2015 22:00

Kill Bill a spol.: 4 nejlepší filmy o pomstě

Kdo s pomstou zachází, ten jí také schází. Na dvojitý zásah se dívejte se v pátek ve 22.25 na Prima MAX!

Když příběh začíná shakespearovským vyvražděním celé rodiny krom dvou bratrů, je jasné, že bude zaděláno na pořádný pomstychtivý krvák. Právě to je případ Van Dammova bitkařského opusu Dvojitý zásah (1991), který bude ve čtvrtek večer naším dalším cooltovním movie. Ač je to s podivem, ani Van Dammova ufňukaná odplata za zrušení rodiny není v nejvyšší lize snímků, které mají pomstu jako hlavní téma. Mnohé z nich raději s akcí dlouho otálejí nebo celé pomstychtivé snaze nakládají ironickou třešničku. Pomsta je totiž pokrm, který se nejlépe podává za zmatena.

Režie: Sheldon Lettich Scénář: Sheldon Lettich, Jean-Claude Van Damme, Steve Meerso Kamera: Richard H. Kline Hudba: Arthur Kempel Hrají: Jean-Claude Van Damme, Geoffrey Lewis, Alonna Shaw, Corinna Everson, Philip Chan, Alan Scarfe, Bolo Yeung, Julie Strain, Kamel Krifa, Leo Lee, John Cheung Rok uvedení: 1991

Oldboy

Představte si, že vás někdo neznámý z mlhavého důvodu uvězní v neprodyšném pokoji. A časem se ukáže, že z něj není úniku. Den za dnem zde šílíte a spřádáte plány na pomstu. Když jste pak po 15 letech za stejně nejasných okolností propuštění, cesta vstříc pomstě je jasná.

Jenže krutopřísný snímek Oldboy z roku 2003 klame tělem. Nejde tu jen o pomstu hlavního hrdiny. Někdo, jehož identita se odhalí až později, totiž zároveň provádí vlastní ultra komplikovanou pomstu na hlavním hrdinovi. A je to celé přesně tak prapodivné, jak jen lze od korejského akčního dramatu čekat!

Kill Bill

Přibližně nekonečně dlouho trvající cesta Nevěsty za likvidací týmu svých bývalých kolegů nemůže chybět v žádném seznamu filmů o pomstě. Ať už totiž hledáte napínavě tiché výměny jednoho proti jednomu, drsné šermířské souboje jednoho proti stovce, nebo jakékoliv jiné kruté aspekty cesty za vykoupením, najdete je právě zde.

Tarantinův Kill Bill v době své premiéry budil emoce ohledně násilí ve filmu, s odstupem doby je však jenom krutě monumentální podívanou se spoustou stylových soubojů.

Leon

Podobně jako Oldboy je i Leon trochu atypický – svou pomstu tu totiž neprovádí ani tak hlavní postava, nýbrž její sekundant, v tomto případě pubertální holčina Mathilda hraná vyhublou Natalií Portman. Její snaha zrušit zkorumpovaného poldu, který vyhladil zbytek její rodiny, by se však bez ústředního drsňáka s tváří Jeana Rena neobešla.

Leon je stylovou akční jízdou, z níž 90. léta čpí na všechny světové strany. Byť se na něm podepsal zub času více, než je zdrávo, v narušené Mathildě mají prazáklad všechny další Hit-Girls a jiné dívčí superhrdinky, které nejdou pro headshot daleko.

Tenkrát na západě

Závěrem ale sáhneme ještě hlouběji do kapsy netradičního, ale nakonec vlastně zcela naplňujícího pojetí pomsty. V nejlepší kovbojce všech dob jménem Tenkrát na západě totiž příčiny celé story – snahu jedné postavy o napravení dávné křivdy – zjistíme až skoro na konci.

Drtivou většinu filmu vlastně sledujeme jinou zápletku, jenom abychom ve finále přišli na to, co je hnacím motorem hlavního kladného pistolníka. Právě proto to však funguje tak dobře! Stejně jako u pomsty tu totiž platí, že kdo si počká, ten se dočká!

Pomstychtivý Dvojitý zásah začíná na Prima MAX ve 22.25

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný