20. února 2020 16:39

Kenneth Branagh jako skvostně depresivní komisař Wallander. Od 1. března na Prima KRIMI

Wallander je opravdu slavná, nervy drásající krimi sága o zmučeném hrdinovi, který je zachmuřený, příliš pije, a i když soucítí s oběťmi krvavých zločinů, udržuje si svůj pověstný skandinávský odstup a klid. V hlavních rolích září Kenneth Branagh, Tom Hiddleston a mrazivá atmosféra skandinávského severu.

Životem bičovaný a neustále zachmuřený policejní komisař Kurt Wallander opravdu hodně pije a ještě více soucítí s oběťmi ohavných zločinů, které vyšetřuje.

Jeho osobní život je v troskách, ale neunikne mu žádný, ani ten nejnebezpečnější sériový vrah.

V napínavém krimiseriálu z mrazivého švédského severu ztvárnil ikonického hrdinu Wallandera Kenneth Branagh (např. Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu, režíroval také superhrdinský film Thor pro Studio Marvel).

Seriál Wallander vznikl v produkci britské televize BBC. Atmosféra však zůstala věrná literární předloze spisovatele Henninga Mankella. Seriál se odehrává a natáčel se v nezaměnitelném prostředí krásné přírody švédské provincie Skåne a města Ystad.

První sérii krimiseriálu Wallander sledujte každou neděli ve 20.15 na Prima KRIMI, nebo si ji pak pusťte online:

Představiteli hlavní role, herci Kennethu Branaghovi, postava depresivního komisaře Wallandera přirostla za dobu natáčení několika sérií hodně k srdci. "Na Wallanderovi mám rád to, že je mixem muže, který vždy míří do problémů různého druhu, často násilných, plných nepohodlí, a je tím pravým Wallanderem, který se tohle snaží změnit. Který chce být lepším člověkem, komplexnějším a více propojeným s lidmi kolem, kteří ho mají rádi," představuje Branagh rozervaného Kurta Wallandera. "Někdy ztělesňuje takový krásný poetický nepořádek, jindy zkrátka jeden velký nepořádek. Ale je opravdový. Jako postava je autentický, což se mi na něm líbí. Proto jsem se ho snažil hrát nejopravdověji a nejupřímněji, jak to šlo. Za svoji jednostrannost, roztržitost a odhodlání zaplatí ve svém osobním životě strašlivou cenu. A bohužel lidé kolem něj také doplácejí na jeho soustředění na cíl, až Wallander nakonec zaplatí cenu největší."

Herci seriálu Wallander

Ve vedlejší roli hraje Tom Hiddleston (Thor, Avengers, Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame).

Komisař Wallander, pronásledovaný přízrakem upálené mladé dívky, vyšetřuje vraždu skalpovaného ministra. Když se krátce poté objevuje stejně zohavená mrtvola bohatého byznysmena, je jasné, že v Ystadu řádí sériový vrah. Ale jaký je jeho skutečný motiv? Kromě toho si musí Wallander poradit s vraždou taxikáře ubodaného k smrti a se zastřelenými teenagery, nastrojenými v oblečení z 18. století.

"Reakce na první sérii byla fantastická. Myslím si, že publikum reagovalo dobře na tempo a atmosféru Wallandera. Pravděpodobně se jim líbilo, že dostali čas na přemýšlení, a jsem si jistý, že si užili také Wallanderovu nevrlost. Lidé mají rádi, když mohou být v neznámém prostředí, kde zažívají něco pro ně nového a neznámého," vzpomíná na úspěch seriálu po jeho uvedení v Británii Kenneth Branagh.

Věříme, že Wallander nezklame ani české milovníky krimi a kvalitně zpracovaných detektivních případů!

První série startuje na Prima KRIMI již 1. března ve 20.15.

Zajímavosti o krimiseriálu Wallander

 • Úspěšný britský kriminální seriál Wallander měl premiéru v listopadu 2008. Postupně vznikly čtyři série a celkem 12 epizod.
 • Seriál Wallander vznikl podle oblíbené mysteriózní knižní série Případy komisaře Wallandera švédského spisovatele Henninga Mankella.
 • Kenneth Branagh byl za hlavní roli v první sérii Wallandera nominován na Zlatý glóbus a také na cenu Emmy. Získal prestižní britskou cenu BAFTA.
 • Ve vedlejší roli v prvních dvou sériích Wallandera hraje Tom Hiddleston (Noční recepční, Kong: Ostrov lebek), který se proslavil rolí Thorova bratra Lokiho ve filmech Thor, Thor: Temný svět, Thor: Ragnarok, Avengers, Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame.
 • Seriál v vznikl v produkci televize BBC se záměrem uvést na obrazovky pořad, který zaujme stejnou skupinu diváků jako slavné kriminální podívané Inspektor Morse, Bedna nebo Hlavní podezřelý: Cesta vzhůru.
 • Kenneth Branagh říká, že se nezalekl role Wallandera, i když je vyloženě ikonická, protože je zvyklý na postavy, které už si před ním někdo zahrál.
 • Před seriálem s Kennethem Branaghem byla knižní série Případy komisaře Wallandera adaptována do několika švédských filmů.
 • Kenneth Branagh se nepodíval na jediný švédský film s komisařem Wallanderem, aby to neovlivnilo způsob, jakým ho chtěl hrát.
 • V souvislosti s hlavní rolí se původně uvažovalo mimo jiné o takových hercích, jako jsou Clive Owen (Potomci lidí, Sin City – město hříchu, Knick: Doktoři bez hranic), Jason Isaacs, který si zahrál Luciuse Malfoye ve filmové sérii s Harrym Potterem a kapitána v seriálu Star Trek: Discovery, Michael Gambon, který si zahrál profesora Albuse Brumbála ve filmové sérii s Harrym Potterem, nebo David Morrissey (Živí mrtví).
 • Příběhy komisaře Wallandera se odehrávají ve švédském městě Ystad, kde se také natáčelo.
 • První série se natáčela 12 týdnů od dubna 2008.
 • Wallander má na mobilu typický a dobře rozpoznatelný vyzváněcí tón, který vznikl speciálně pro potřeby seriálu. Jeho skladatelem je Lee Crichlow.
 • Úspěch seriálu Wallander a nárůst zájmu o jeho hlavního hrdinu zřejmě přiměl spisovatele Henninga Mankella, aby napsal další díl románové série. Zatímco před premiérou seriálu vyšla poslední knížka s Wallanderem v roce 1999, po jeho uvedení Mankell oznámil, že pracuje na nové knize. Ta pak vyšla ve Švédsku už v srpnu 2009.
 • Popularita seriálu Wallander mezi britskými diváky vedla k nárůstu počtu turistů, kteří navštívili město Ystad a švédskou provincii Skåne, kde leží.
 • V současnosti se pracuje na spin-offu (spřízněném seriálu), který se má jmenovat Young Wallander (Mladý Wallander).

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný