23. května 2016 12:26
Gabriela Gabrielová

Když se dva milují, na barvě pleti nezáleží

Hádej, kdo přijde na večeři - upoutávka

Americké romantické drama Hádej, kdo přijde na večeři (1967) doslova otřáslo Hollywoodem. Příběh bílé dívky z dobré rodiny, která se chce provdat za lékaře černé pleti, civilizovaně, ale přesto emotivně ukázal rasismus jako něco, proti čemu je potřeba bojovat. Navíc je to film plný naprostých hvězd.

Joanna Daytonová (Katharine Houghtonová) se předčasně vrací z prázdnin na Havaji, aby představila rodičům svého snoubence. Její matka Christina (Katharine Hepburnová), která je majitelkou galerie, sdílí nadšení své dcery do okamžiku, kdy se ve dveřích objeví muž černé pleti.

Podobně reaguje také Joannin otec Matt Drayton (Spencer Tracy), vydavatel liberálních novin The Guardian. Joanna je postojem svých rodičů zprvu šokovaná, neboť byla rodiči vychovávaná ve velmi svobodomyslném duchu a její snoubenec John Prentice (Sidney Poitier) je lékař. Není tedy pochyb, že jde o kvalitního člověka, jenž to s jejich vztahem myslí vážně.

Další zkouškou má být přílet Johnových rodičů, které Joanna pozvala na seznamovací večeři. Ani oni totiž nevědí, že vyvolená jejich syna je bílé pleti. Rozehrává se fascinující plejáda názorů a postojů, od ustrašených přes pohoršené až vysloveně rasistické. Na druhé straně však zase stojí nezlomná láska, vášeň a připravenost milenců pro dobré i zlé ve společném životě. Ovšem doktor John Prentice se vyjádří jasně. Pakliže by Joannini rodiče s jejich vztahem nesouhlasili, on by ho ukončil. Tak bude svatba, nebo ne?

Oskarovou klasiku Hádej, kdo přijde na večeři, si pusťte ve čtvrtek ve 20.15 na Prima MAX!

Věděli jste že…

  • Katharine Hepburnová nikdy tento film v celku neviděla. Bylo by to pro nic příliš bolestné. Její životní partner Spencer Tracy, který zde hraje po jejím boku, byl již během natáčení vážně nemocný. A 17 dní po skončení natáčení zemřel.
  • Hepburnová a Tracy byli partnery od roku 1942. Ačkoliv Tracy se kvůli své katolické víře nikdy se svojí manželkou Louise Tredwellovou nerozvedl.
  • Hádej, kdo přijde na večeři je devátý a poslední film, který natočili spolu.
  • Tracy byl v době natáčení už tak moc nemocný, že štáb měl na každý den připravené dva scénáře. Jeden s Tracym a jeden bez něj. V reálu to vypadalo tak, že Katharine Hepburnová se Spencerem Tracym přijeli na plac. A točili, dokud Hepburnová neřekla, že už je Tracy unavený. Pak oba odjeli a štáb točil další záběry.
  • Katharine Hepburnová a režisér Stanley Kramer pozastavili své honoráře ve prospěch studia Columbia Pictures, aby utišili nervozitu, která ve studiu panovala. Všichni se tam totiž báli, že se kvůli Tracyho nemoci film nedotočí.
  • Filmová dcera, herečka Katharine Houghtonová je ve skutečnosti neteří herečky Katharine Hepburnové
  • Katharine Houghtonová ve „Večeři“ debutovala na plátně.
  • Film získal dva Oskary – za nejlepší scénář a za nejlepší herečku pro Katharine Hepburnovou, ona ale tvrdí, že Oskara by zasloužili s Tracym oba dva. Je fakt, že scéna jeho závěrečného proslovu se prý točila několik dní, protože Tracy měl problémy s dýcháním. Když to dotočili, celý štáb tleskal Tracymu ve stoje.
  • Říká se, že slzy dojetí nad Tracyho pamětihodným proslovem o trvání lásky, kterých měla herečka plné oči, nebyly hrané. Že ten proslov byl vlastně vyznání lásky pro ni od něj. A ona si uvědomovala, jak strašně nemocný její dlouholetý milenec a přítel je.

Dvoubarevné manželství bylo trestné V době natáčení filmu bylo ještě v 17 zemích USA protizákonné vzít si za manžela či manželku člověka jiné rasy. Otec filmového Johna, pan Prentice (Roy Glenn) to také ve filmu svému synovi říká: „V 16 nebo 17 státech byste svatbou porušili zákon. Jako kriminálníci.“ Nicméně ještě před uvedením filmu do kin byly 12. 6. 1967 tyto zákony zrušeny Nejvyšším soudem USA jako protiústavní. Tvůrci však ve filmu onu větu nechali, věděli, že nařízení je jedna věc, ale předsudky a rasismus budou v lidech ještě dlouho hluboce zakořeněny. Říká se také, že ve filmu Hádej, kdo přijde na večeři byl předpověděn prezident Obama. V jedné z vět říká John svému budoucímu tchánovi: „Joanna si myslí, že všechny naše děti budou prezidentem USA a jejich spolupracovníci budou všech barev pleti.“ A skutečně v roce 1960 se seznámil afroamerický student ekonomie Barack Obama a bělošská studentka Ann Dunhamová. A z tohoto manželství se narodil současný prezident USA Barack Obama.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný