5. listopadu 2021 06:00

Když draka bolí hlava: Díky pohádce opět ožije Karel Gott, který si zahrál i se svými dcerami

Jak se podařilo do filmu angažovat několikanásobného českého slavíka i jeho dvě holčičky? Co během natáčení Mistr požadoval?

V pátek od 20:00 na Prima MAX uvidíte pohádku Když draka bolí hlava, v níž si vzácnou roli zahrál i samotný Karel Gott. Jak trávil čas, když zrovna netočil? Perličky ze zákulisí nám prozradil scenárista a producent filmu Petr Šiška, na jehož momentky z natáčení se můžete podívat i v galerii na konci článku.

Jak se vám podařilo do pohádky zlákat Karla Gotta?

S Mistrem jsem se znal velice dobře, psal jsem mu texty k jeho písním. Když jsme po vydání knížky Když draka bolí hlava začali organizovat castingy na hlavní dětské role do filmové podoby pohádky, pozvali jsme i jeho dceru Charlottu, která byla bezkonkurenčně nejlepší. Jednu z dětských rolí získala i další jeho dcera Nelly Sofie, která byla rovněž úžasná. To byl první krok ke spolupráci s Karlem, který si knížku se zájmem přečetl.

Co bylo dál?

Přišli jsme s nápadem, aby Karel společně s Charlottou nazpívali titulní píseň k pohádce. Nebyl proti. Dokonce spolu udělali i slovenskou verzi písně. A vzhledem k tomu, že tento film po premiéře ihned zamířil na německý trh, nazpíval také německou verzi, tentokrát s jednou německou holčičkou. Když Mistr zjistil, že jeho holky stráví na Moravě, kde se natáčelo, více než dva týdny, přišel s nápadem, že by také přiložil ruku k dílu, aby se v zákulisí nenudil.

Nabídli jsme mu roli českého krále, ale jemu se víc líbila postava kováře, který však hovoří slovensky. Bral to jako výzvu a natáčení si velice užíval. Už jenom proto, že se natáčelo na místech, která nikdy předtím nenavštívil. Ať už to bylo na lovecké chatě v pralese v Dolní Lomné, nebo na Hrčavě. Byl velmi spokojen i s výběrem své herecké partnerky, kterou byla Kamila Magálová. Zatímco ona mu pomáhala s hereckou rolí, on jí zase splnil sen a do finále pohádky společně nazpívali krásnou píseň z pera Michala Davida.

Měl jako hvězda během natáčení nějaké speciální požadavky?

On nikdy nepatřil mezi umělce, kteří vymýšlejí voloviny a komplikují produkci její práci. Celou rodinu jsme ubytovali na jednom malebném penzionu v horách kousek od míst natáčení v Dolní Lomné. A tím, že jsme měli penzion celý pro sebe, povedlo se nám Mistrův pobyt dokonale utajit, takže měl dostatek klidu na práci.

Kolik natáčecích dní v pohádce měl?

Karel strávil v Těšínských Beskydech týden a jeho holky pak ještě deset dní ve Štramberku, takže to nebyl, jak se říká, pouhý herecký štěk. Vzhledem k velké vzdálenosti od Prahy je pochopitelné, že celá rodina zůstávala v místě natáčení a podle reakcí si natáčení i netradiční místo v Dolní Lomné náramně užívali. Ostatně dodnes můžete v místním muzeu navštívit pohádkovou výstavu Když draka bolí hlava, kde jsou k vidění originální kostýmy, ve kterých hrál, královské trůny, královskou korunu, kterou měl na hlavě, a dokonce i pohádkového draka.

Když Mistr zrovna netočil, jak trávil čas?

Natáčení bylo náročné a zdlouhavé, naštěstí jsme točili na přelomu května a června, takže počasí už bylo velice příjemné a v horách bylo vskutku pohádkově. Karla jsme většinou vozili na plac až na poslední chvíli, aby to fyzické zatížení nebylo tak velké. A jinak jsme se snažili mu i v horách vytvořit trochu pohodlí. O skvělou atmosféru na place se starala i Kamila Magálová, se kterou byla velká legrace.

Když byla mezi scénami delší proluka, rád sedával na terase penzionu a byl jsem velice potěšen, že jsem mu mohl dělat společnost a povídat si s ním prakticky o všem. On měl neskutečný dar popovídat si na jakékoliv téma a měl i velký dar báječného vypravěče. Vždy, když povídal, slyšel jsem za jeho hlasem pořád toho energického mladého kluka, byť jeho fyzička už nebyla nejlepší. A dodnes jsem pyšný a hrdý na to, že tahle role v pohádce Když draka bolí hlava byla tou poslední filmovou. I když na druhou stranu, velice bych si přál, aby tady byl nadále s námi a těch rolí natočil ještě mnoho.

Máte nějakou veselou historku z natáčení?

Jak jsem již říkal, přítomnost Karla ve Slezsku jsme utajili dokonale, natáčení v Dolní Lomné i na Hrčavě proběhlo v poklidu. Ale když jsme na televizi Prima pustili rozhovor Karla z Hrčavy, kde právě natáčí pohádku, přijelo na natáčení další den téměř pět set jeho fanoušků. Bohužel jsme je museli zklamat, protože on už byl dávno v Praze. Ale vše nebylo zalité sluncem: Když dorazil Karel po náročném koncertu na Slovensku k nám, ztratil hlas a hrozilo, že ráno nebude moci točit. Došlo na kouzla a čáry a místní babka kořenářka vrátila Karlovi hlas během noci kouzelnými bylinkami z okolních lesů a domácím včelím medem. Také si vzpomínám, že Mistrovi v pralese po ránu udělaly radost papírové noviny a krajáč domácího kravského mléka.

S dětmi bývá filmování obvykle složitější, jak si vedly Karlovy holčičky?

Natáčení s dětmi je vždy komplikovanější, ale díky castingu a skvělé práci pana režiséra Dušana Rapoše vše probíhalo v pohodě. Je fakt, že při natáčení v reálné jeskyni Šipka ve Štramberku děti občas i kvůli počasí trochu vymrzly, nakonec ale vše dobře zvládly. Co jsem si však připomněl je fakt, že jsme je před natáčením museli seznámit s naším pohádkovým drakem, kterého ovládali čtyři pilotní inženýři a navíc v té velké loutce byl i živý loutkoherec, jenž nosil asi 35 kg kostýmu, aby se ho v jeskyni při společných scénách nebály.

Když byla Charlotte s Nelly na place, sledoval je jejich tatínek? Jak to prožíval?

Karel samozřejmě sledoval výkony svých dcer a jako každý pyšný otec i on měl radost z jejich výkonů. Bylo fajn, že jim stihl dát ještě dárek atmosféry společného filmového natáčení i zpívání.

Byl s celkovým výsledkem pohádky spokojený?

Zorganizovali jsme pro něj speciální předpremiéru v kině Lucerna, na které byla jeho rodina a zástupci televize Prima. S pohádkou byl velice spokojen a moc se mu líbila. Správně tehdy i odhadl, že se bude líbit v Německu a ve světě. A měl pravdu. Například v Německu patří k nejhranějším, znají ji diváci v Polsku, Maďarsku, Bělorusku, Litvě, Kanadě, Americe a nově i v Indii. Když k tomu přidáme ocenění asi na desítce festivalů ve světě od Austrálie, Turecka Mexika až po Jižní Koreu, Rusko, Německo, Arménii a třeba Ázerbájdžán, můžeme být opravdu spokojeni.

Pohádku Když draka bolí hlava uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v našem archivu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný