24. dubna 2018 09:23
redakce Prima Living

Kdo koho vlastně hlídá v Ardenách?

Jedno z nejlepších válečných dramat vůbec a patrně nejlepší počin tohoto žánru let devadesátých. Pokud si chcete dopřát skutečně kvalitní filmový zážitek, pusťte si Hlídku v Ardenách (1992) v úterý ve 22.10 na Prima MAX!

Francie, zima, sníh, prosinec roku 1944. Do ardenských lesů je vysazena hlídka šesti amerických průzkumníků, která má za úkol zajistit strategicky významnou budovu, lesní usedlost, a vypátrat, co se stalo s předchozí hlídkou, která se nehlásí. Akce se ovšem zkomplikuje poté, co američtí vojáci pochopí, že je má celou dobu na mušce jednotka zvědů wehrmachtu.

Němci jsou jednoznačně ve výhodě, znají prostředí, lépe se v něm orientují, ale z nějakého důvodu neútočí. Jedná se snad o nějakou novou strategie psychologického boje? Nebo nacisté odmítají vystřelit jen proto, že se blíží Vánoce a v takový čas by se nemělo umírat? A nebylo by dobré zjistit, o co tady vlastně jde? Na spadnutí je dohoda, o které nadřízení nesmějí vědět, ale díky níž bude ušetřen nejeden lidský život. Tedy pokud se něco nepokazí...

I pokud nejste zrovna fanouškem válečných dramat, tohle vás chytne. Připravte se na překvapivě věrné vykreslení postav, kvalitní herecké obsazení a okamžité vtažení do děje, který má místy připomíná spíše thriller. Navíc na válečný film je zde poměrně málo krve a dojem nekazí ani obávané vzpomínací scény, které pouze přibližují psychologické rozložení jednotlivých vojáků. A jako bonus se těšte na mladičkého Ethana Hawkea, kterému to tu coby vojákovi opravdu sekne.

Co jste o filmu Hlídka v Ardenách možná nevěděli:

  • Natáčelo se v Utahu v průběhu nejstudenější zimy, kterou místní zažili za posledních 83 let. Teplota v noci, kdy se odehrávala většina natáčení, padala až o třicet stupňů. Původně produkce zvažovala filmovat v bývalé Jugoslávii, ale vzhledem k malému či žádnému množství sněhu v zimách minulých a nedostatku financí na případnou výrobu umělých závějí se lokace nakonec přesunula na sever Spojených států.
  • Interiér lesní usedlosti byl vybudován v tělocvičně místní střední školy a interiér půdy se postavil na jevišti školního divadla.
  • Jednoho z vojáků, poměrně klíčovou postavu v závěru, si zahrál Gary Sinise, pro kterého to byl první film v jeho kariéře vůbec. Garyho Sinise určitě znáte třeba ze snímků Forest Gump (lieutenant Dan Taylor), Zelené míle (Burt Hammersmith) či Apollo 13 (Ken Mattingly).
  • Režisér snímku Keith Gordon rozhodně nebyl v době natáčení žádným ostříleným movie-makerem. Bylo mu čerstvých třicet a Hlídka v Ardenách byla jeho všehovšudy druhým snímkem. Od té doby se ale angažoval spíše v seriálech. Na svědomí má třeba 10 dílů sympatického sériového vraha Dextera.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný