2. července 2020 06:00
redakce Prima Living

Kapsy plné dynamitu: Sergio Leone radí, jak se stát revolucionářem proti své vůli

Klasik spaghetti westernů Sergio Leone servíruje další žánrovou lahůdku. Kapsy plné dynamitu jsou známé také pod názvem Hlavu dolů, a přestože nenabízí tolik cinefilního potěšení jako Tenkrát na Západě či Hodný, zlý a ošklivý, o další westernovou trefu se rozhodně jedná.

V pátek od 20.00 na Prima MAX se vrátíme k jedné poctivé westernové klasice. Za dob mexické revoluce na počátku minulého století se Juan Miranda zajímá jen o to, jak přepadnout a oloupit co největší počet lidí a dostavníků, aby měl obživu pro svou početnou rodinu. Neštítí se ani znásilnění. Jednoho dne kolem projíždí na motocyklu John Mallory. Juan ho zastaví, a když zjistí, že John je přímo odborník na výbušniny, napadne ho, že by mu mohl pomoci zrealizovat celoživotní sen – vyloupení banky v městečku Mesa Verde.

John je revolucionář, který se rozhodně nehodlá zabývat vykrádáním bank, ale dojde mu, že Juan by mu v jeho plánech mohl pomoci, a tak ho tak trochu obelstí. Juan si myslí, že jdou vykrást banku, ale dostanou se do revolučního dění. Osvobodí na sto padesát politických vězňů, i když to nebylo jeho úmyslem, chtěl se jen dostat k penězům. John mu totiž jaksi „zapomněl“ sdělit, že banka se přestěhovala a budova, kterou si Juan pamatoval z dětství, teď slouží jako vězení.

Revolucionáři jsou hnáni do hor a stojí sami proti početné převaze armády, kterou vede Gunther Reza. Revolucionáři mají jen dynamit a dva samopaly. John a Juan se dobrovolně přihlásí a většinu pronásledovatelů zabijí. Když je po boji, Juan zjistí, že byli povražděni všichni kamarádi i jeho šest dětí. V návalu vzteku se rozhodne vyřídit si účty s vrahy svých dětí, jenže je zajat a čeká na popravu zastřelením. John mezitím zjistí, že zrádcem, který armádu navedl, je jejich parťák doktor Villega – mučili ho a on zradil.

Juan stojí na popravišti a čeká na smrt, ale Johnovi se podaří ho osvobodit.

Později jsou nadšeně vítáni svými revolučními kamarády a plánují s Pancho Villou útok. Villovi muži však mají velké zpoždění, a tak musejí sami odrazit armádní vlak, ve kterém je coby velící důstojník opět Gunter Reza. Jediná možnost je narazit vlakem plným dynamitu do armádního vlaku...

Režie: Sergio Leone Scénář: Sergio Leone, Sergio Donati, Luciano Vincenzoni Kamera: Giuseppe Ruzzolini Hudba: Ennio Morricone Hrají: James Coburn, Rod Steiger, Rik Battaglia, Antoine Saint-John, David Warbeck, Corrado Solari, Romolo Valli, Franco Graziosi, Rosita Torosh, Giulio Battiferri

Westernovou klasiku uvidíte v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný