10. října 2018 10:10
redakce Prima Living

Julie a Julia. Mňamózní film o kuchařské vášni

Dokonalé biografické romantické drama o slavné šéfkuchařce Julii Child, která naučila Američany vařit francouzskou kuchyni. A zároveň se stala následováníhodnou kuchařskou ikonou, která dokáže lidi inspirovat a dodat šťávu i těm, jejichž život začíná být nanicovatě šedivý. Po filmu budete šilhat hlady! Kdy? V pondělí ve 21.45 na Prima MAX!

Svěží a chutný americký film Julie a Julia (2009) vznikl podle skutečných událostí. Obě hlavní hrdinky, jejichž životy se prolínají celým dějem, jsou, tedy respektive byly, existující osoby.

Julia Child (Meryl Streep) byla americká popularizátorka francouzské kuchyně, skvělá kuchařka a v neposlední manželka kariérního diplomata Paula Childa (Stanley Tucci), po jehož boku procestovala svět. Naproti tomu Julie Powellová (Amy Adams) pracuje v kaceláři jako telefonní poradkyně, jež celé dny sedí ve svém kamrlíku velikosti 2 krát 2 metry.

Ačkoliv se dříve chtěla stát spisovatelkou, nic se momentálně nezdá vzdálenější. Až jednoho dne ji napadne projekt, o kterém by mohla psát blog. Během jediného roku chce zkusit uvařit všech 524 receptů z proslavené kuchařky Julie Child.

O své pocity, kuchařské prohry i malá vítězství se dělí se čtenáři svého blogu, který je čím dál populárnější. S počtem uvařených jídel se Julie stává vášnivější kuchařkou, svým projektem je zcela absorbovaná. Ovšem začíná se vzdalovat svému muži Ericovi, který ji vždy předtím velmi podporoval.

Ve flashbacích se periodicky vracíme k Julii Child, která se ocitla s manželem v Paříži a totálně se zamilovala do francouzské kuchyně. Chce se naučit vařit místní jídla, ovšem všechny knihy jsou psány tak suchopárně, složitě a hlavně francouzsky.

A tak se Julia zapisuje do proslavené kuchařské školy Cordon Blue. Zde sice narazí ve své třídě na samé muže, to ji však neodradí. Naopak vášeň pro vaření ji zcela pohlcuje a ona začíná psát knihu. Jakýsi manuál k francouzské kuchyni s vlastními návody a hlavně v angličtině.

Jak budou oba příběhy pokračovat? Přesvědčí Julia Child nakladatele, aby jí originální kuchařku vydali? A co Julie, proslaví se svým blogem? Dokáže tak změnit svůj život?

Kouzelný film Julie a Julia si pro sebe objevte v pondělí ve 21:45 na Prima MAX!

Rada nad zlato: Než si pustíte film Julie a Julia, uvařte si něco fakt dobrého k jídlu, co budete moct ideálně zobat celý film. Jinak po filmu vybílíte lednici!

Zajímavosti o filmu Julie a Julia:

  • Pro režisérku Noru Ephron (1941–2012), která dobyla světová kina filmy jako Láska přes internet, Samotář v Seattlu nebo Moje krásná čarodějka, byl snímek Julie a Julia (2009) posledním natočeným filmem.
  • V žánru romantická komedie se Nora Ephron opravdu vyznala. Jako scenáristka pracovala také na super bijáku Když Harry potkal Sally a mnoha dalších filmech.
  • Přiběh Julie Child je zasazen do roku 1949, newyorský příběh Julie Powellové do roku 2002.
  • Jak Amy Adams, tak i Meryl Streep musely před natáčením absolvovat hodiny vaření. Streepová jich prý několik vynechala. Myslela si, že vařit umí. Při natáčení zjistila, jak moc se mýlila.
  • Herci také vzpomínají na to, jak během točení přibrali. Meryl Streep dokonce 7 kilo. Režisérka Nora Ephron totiž prosazovala, že chce, aby při natáčení všechny lahůdky opravdu jedli. Chtěla natočit jejich autentické reakce, jak moc jim to chutná.
  • Meryl Streep byla za roli v Julii a Julii nominována na Oskara. Nedostala ho, musela si počkat dva roky až do filmu Železná lady, kde ztvárnila bývalou britskou premiérku Margaret Thatcher.
  • Logická reakce všech, co viděli film, byla koupě kuchařky Mastering the Art of French Cooking. Jde o původní knihu receptů Julie Child. Jen během premiérového týdnu se jich v USA prodalo 22 tisíc.
  • Streepová nosila během celého natáčení vysoké podpatky. Jí ztvárňovaná postava totiž v reálu měřila 188 centimetrů. Julia Child skutečně byla vysoká žena. Herečka měří jen 168 cm.

Takže Bon Apetit!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný