2. ledna 2017 10:15
Gabriela Gabrielová

John Wayne jako neúprosný rančer ve skvělém westernu Červená řeka

Červená řeka - upoutávka

Prvotřídní klasický western Červená řeka vykresluje strhující příběh amerických rančerů z 19. století. Rychle tasené kolty, útoky indiánů, valící se obří stádo krav i existenciální nutnost dopravit dobytek na trh do 1700 kilometrů vzdáleného města vás nezačne nudit ani po dvou hodinách, které film trvá.

Ke karavaně osadníků mířící do Kalifornie se připojuje Thomas Dunson (John Wayne) a jeho pravá ruka Groot Nadine (Walter Brennan). Společnou cestou ale nejedou dlouho, Dunson s kamarádem chtějí jet dál, hledat vlastní půdu, a tak karavanu opouštějí. Oba muži čelí během noci útoku indiánů, které přemůžou. Ovšem ráno se dozvídají, co se stalo s karavanou a všemi jejími cestujícími. Zprávu o velkém masakru jim podává jediný přeživší, chlapec Matt Garth. Dunson se osiřelého třináctiletého hocha ujme. Putují pak společně až do nejjižnějšího cípu Texasu, kde zaberou půdu a založí ranč Červená řeka. Píše se rok 1839.

O čtrnáct let později vlastní Dunson obří stádo dobytka, které je připravené k prodeji. Jenže jih USA je totálně zchudlý po občanské válce. Nikdo nemá na nákup dobytka peníze. A tak se rančer Dunson spolu s nevlastním synem Mattem (Montgomery Clift) a přítelem Grootem vydávají na cestu na severovýchod. Musejí stádo dostat k železnici a prodat za nejlepší cenu. Jenže před nimi leží tisíc mil nepřátelského terénu. Na pomoc najímají honáky krav i kovboje. Dunson se ale s nikým nemazlí a toho, kdo se protiví jeho vůli nebo krade proviant, prostě zastřelí.

Na co se můžete těšit:

 • Super obsazení
 • Drsně drsný příběh
 • Krásná hrdinka v závěru
 • Dokonalé záběry na zdivočelá zvířata
 • Brilantní souboj ve stylu David a Goliáš

To se však nelíbí Mattovi. Není tak drsný jako Tom Dunson. Navíc, když se Matt dozví, že železnice se posunula a vede až do Kansasu, nevidí důvod, proč hnát stovky kilometrů navíc do Missouri. Násilím převezme velení nad stádem i nad celou výpravou. A zamíří s dobytkem do kansaského města Abeline. Dunson však přísahá, že až ho dostihne, tak Matta zabije. Dojede Matt bezpečně k železnici a podaří se mu výhodně prodat všechen dobytek? A i kdyby ano, dokáže si poradit s Dunsonem, který se chce pomstít?

Western Červená řeka s Johnem Waynem si maximálně užijte v pátek ve 20.15 na Primě MAX!

Info pro filmové fandy:

 1. Western Red River (česky Červená řeka) natočil v roce 1948 režisér a pozdější mistr všech žánrů Howard Hawks, jenž točil jak komedie, tak detektivky. Ale nafilmoval právě i několik westernů (Rio Bravo 1957, El Dorado 1967).
 2. Ačkoliv film Červená řeka byl natočen černobíle, v roce 1996 byla uvedena jeho kolorovaná verze. Na Primě MAX uvidíte právě tuto „obarvenou“ verzi!
 3. Scenárista Borden Chase je zároveň autorem časopisového příběhu „The Chisholm Trail“. Tento název – Chisholmova Cesta – označoval bezpečnou stezku pro honáky krav z Texasu, kteří přiváděli dobytek na sever do hlavního města Kanasu.
 4. Filmový Matt Garth je ve filmu první, kdo touto cestou se svým stádem prošel.
 5. Původní scénář Bordena Chase byl mnohem drastičtější a hlavního hrdinu Dunsona žádný dobrý konec nečekal. Režisér Hawks však příběh i přes scenáristovy protesty změnil.
 6. Ženský prvek zastupuje v Červené řece krásná Joanne Dru, která hraje Tess Millayovou. Tu spolu s dalšími lidmi zachrání z přepadené karavany Matt Garth cestou do Kansasu. Oba mladí lidé se do sebe zamilují. A Matt daruje Tess náramek, s tím, že se setkají později.
 7. Je to zároveň tato ženská postava, která zastaví závěrečný souboj na život a na smrt mezi Mattem Garthem a jeho nevlastním otcem Tomem Dunsonem.
 8. Právě této bitky se nesmírně obával Montgomery Clift v roli Matta. John Wayne byl skutečně ve velké fyzické převaze. Nejen vyšší, ale zároveň mnohem těžší. A tak režisér Hawks dal Montgomerymu Cliftovi radu, aby hrál souboj jako bitvu Davida s Goliášem. Sám pak bitku nafilmoval tak, že Clift mohl skutečně s Waynem bojovat a vypadalo to realisticky a uměřeně.
 9. Je zde poměrně značná příběhová podobnost s filmem Vzpoura na lodi Bounty, jenž byl poprvé natočen v roce 1935, později se dočkal dalších dvou zpracování.
 10. Rozpočet na film Červená řeka (1948) byl 2,7 milionu dolarů. Ovšem zisk byl celých 9 milionů! Šlo o třetí nejvýdělečnější film roku!
 11. Kdesi se údajně dochovala konverzace mezi režisérem Hawksem a jiným westernovým režisérským velikánem Johnem Fordem, jenž po promítání Červené řeky prohlásil: „Nikdy jsem nevěděl, že ten mizera dokáže vůbec hrát!“ A Hawks odvětil: „Wayne je proklatě dobrý herec. Udělá cokoliv a ještě tě donutí, abys mu to všechno věřil!“
 12. Než byly nalezeny ty pravé lokace pro natáčení, projezdil Howard Hawks a lidé z jeho produkce více než 15 tisíc mil po Texasu, Arizoně, Novém Mexiku a Oklahomě. Nakonec se rozhodl pro obří ranč s dobytkem poblíž Elginu v Arizoně, kde se natáčelo od června do listopadu 1946. Dále se točilo ve Whetstone Mountains v Arizoně a u řeky San Pedro. Ta si zahrála Červenou řeku.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný