16. ledna 2018 13:53
redakce Prima Living

Jeremiah Johnson a jeho westernový Útěk do divočiny

Jeremiah Johnson - upoutávka

Ze spolupráce Sidney Pollacka a Roberta Redforda se téměř vždy vylouplo něco povedeného a tenhle zálesácký western není výjimkou. Nádherný snímek o bělošském samotáři (Redfordovi), který se rozhodl odejít z civilizace do hor, vás potěší v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

Jeremiah Johnson má až po krk válek a všech možných civilizačních neduhů, a tak se v polovině 19. století rozhodne zcela změnit svůj život. Vydává se do hor, aby se stal zálesákem žijícím stranou všeho moderního, v lůně nedotčené přírody, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval.

První zima ve Skalistých horách ho však málem zabije. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého trapera, který ho učí, jak v nových podmínkách přežít (včetně třeba přímého boje s grizzlym). A Jeremiah je dobrým žákem. Když se pak opět vydává po svých, dá se říct, že z někdejšího zelenáče je zralý ošlehaný muž, kterého, co se drsnosti týče, může předčít jen velkolepá příroda.

Možná jste netušili...

  • Společnost Warner Brothers stanovila pro film poměrně nízký rozpočet 200 tisíc dolarů a navrhla, aby se natáčel ve Španělsku. Redford a Pollack ale důsledně prosazovali Spojené státy. Nakonec se natáčelo v Utahu, přímo na pozemku Roberta Redforda a v jeho blízkém okolí. Vysoký kopec, který se ve filmu objevuje nejčastěji, je vidět přímo z Redfordova domu.
  • Příběh je inspirován skutečnou postavou trapera jménem John Johnson, přezdívaného Zabíječ Vran (Vraních indiánů) či Játrožrout Johnson, kvůli jeho zálibě v pojídání jater indiánů, které zabil.
  • Jeho motiv krutého účtování s původními obyvateli se samozřejmě ve snímku dozvíme, ale my vám to tady nechceme všechno vyzrazovat.
  • S odstupem času režisér Sidney Pollack s úsměvem vzpomínal, jak těžko se scenáristům psali dialogy, „jelikož tam téměř žádné nejsou“.
  • Sidney Pollack a Robert Redford se spolu setkali při tvorbě celkem sedmi snímků: Jeremiah Johnson (1972), Takoví jsme byli (1973), 3 dny Kondora (1975), Elektrický jezdec (1979), Tootsie (1982), Vzpomíky na Afriku (1985) a Havana (1990).
  • Film byl velmi dobře přijat u kritiky i široké veřejnosti a ve své době se stal velkým hitem. Zaslouženou pozornost vzbudil i na filmovém festivalu v Cannes, kde byl v roce 1972 promítán jako vůbec první snímek svého žánru – western. Režie:Sydney Pollack Předloha: Vardis Fisher (kniha) Scénář: John Milius, Edward Anhalt, David Rayfiel Kamera: Duke Callahan Hudba: Tim McIntire, John Rubinstein Hrají: Robert Redford, Will Geer, Delle Bolton, Josh Albee, Joaquín Martínez, Matt Clark, Paul Benedict, Charles Tyner, Allyn Ann McLerie, Stefan Gierasch, Richard Angarola, Jack Colvin Rok uvedení: 1972

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný