1. února 2020 15:44
redakce Prima Living

Jednoduchý plán. Nebo že by ne tak úplně?

Mrazivý thriller o tom, jak se na první pohled jednoduchý plán může nebezpečně zvrtnout. V roli mentálně zaostalého bratra Jacoba tu exceluje Billy Bob Thornton, který byl za svůj výkon ve snímku navržen na Oscara. Určitě se dívejte. V úterý ve 20.00 na Prima MAX.

Za mrazivou atmosférou snímku zdaleka nestojí jen zasněžené pláně nasnímané kameramanem Alarem Kivilem, který je kladným vztahem k zimním exteriérům pověstný (Lavina, Ledová sklizeň, Severní polární záře, Copper Mountain).

Může za ni hlavně skvěle napsaný scénář, chytrá režie a bezvadné herecké výkony všech zúčastněných, nad kterými však přece jen o fous vyčnívá Billy Bob Thornton. Na hercích totiž tenhle komorní thriller stojí a padá a v případě Jednoduchého plánu stojí pevně a bez zakolísání. Bezvýchodnost situace hlavního hrdiny, morální dilema i smyčku, která se kolem něj začíná pomalu ale jistě utahovat, to všechno se pro vás na sto dvacet jedna minut úterního večera stane téměř skutečným.

Všechno to vypadalo tak jednoduše. Když tři kamarádi objeví uprostřed lesa ve sněhem zapadané pustině letadlo a v něm balík peněz, dohodnou se, že o svém nálezu nikomu nic neřeknou a poklad si zkrátka nechají. Vždyť pokud budou držet zuby za jazyk a nějakou dobu budou na hotovosti jen sedět, nemůže se nikdo nic dozvědět. Jenže na první pohled dokonalý plán, brzy dostává trhliny. Na scéně se objeví mrtvola, pak druhá, do hry vstupuje policie s vyšetřováním i tajemný cizinec, který se v místě vyptává na ztracené letadlo. A nervozita tří kamarádů se stupňuje…

Možná jste o filmu Jednoduchý plán netušili, že…

  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného románového bestselleru amerického autora Scotta S. Smithe. Byl to sám Smith, který svoji knihu o pět let později převedl do podoby scénáře a byl za něj dokonce navržen na Oscara v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář. Po této veleúspěšné scenáristické prvotině se do adaptace vlastní knihy pustil ještě jednou, a to v roce 2008, kdy k filmovému zpracování připravil svůj hororový román Ruiny.
  • Postavu pana Schmidta (to je ten, který se ptá, zda má měsíc pět týdnů) si ve snímku zahrál John Paxton, tatínek Billa Paxtona, představitele Hanka.
  • Než se režisér snímku Sam Raimi dostal mezi filmařskou elitu, zapsal se hlavně jako tvůrce hororů. Pak přesedlal na thrillery a pak zničehonic ohromil svět dnes již legendární trilogií Spider-Mana s hercem Tobeym Maguirem.

redakce Prima Living