25. února 2021 14:00

Jean Reno: Charismatický herec s cizokrajným původem i hodně živou domácností

Málokterý francouzský herec si v uplynulých dekádách připsal tolik skvělých rolí jako právě Jean Reno. Vedle domácí tvorby prorazil i v Hollywoodu a opakovaně prokazuje nejen akční, ale i komediální talent.

V březnu se na obrazovkách Prima MAX můžete těšit hned na tři snímky, v nichž si oblíbený francouzský hromotluk Jean Reno zahrál hlavní roli. Prvním z nich jsou Králové hor, které uvidíte už v sobotu od 20:00. Jeho kariéra trvající už od konce 70. let pořád neskomírá a všestranný herec si každý rok připíše několik zajímavých rolí. Kolik toho o něm ale opravdu víte?

Rozmanité kořeny

Přestože Jean Reno patří mezi nejznámější francouzské herce, jeho kořeny jsou mnohem bohatší. Narodil se jako Juan Moreno y Herrera Jiménez, z čehož je patrný španělský, konkrétně andaluský původ jeho rodičů. Aby rodiče utekli diktátorskému režimu Francisca Franca, odstěhovali se do marocké Casablancy, jež tehdy spadala pod Francii. Až v pubertě se budoucí herec dostal do Francie, tehdy již vedle španělštiny a francouzštiny ovládal i arabštinu. Aby získal francouzské občanství, musel sloužit v armádě, a také si upravil jméno, aby znělo poněkud tradičněji.

Počátky jeho herecké kariéry jsou spojeny s tvorbou Luca Bessona, francouzského krále akčních filmů, jehož díla (ať už z režijní, scenáristické, či producentské židle) mají velmi proměnlivou kvalitu. Reno však zaujal v dobrodružné Magické hlubině (1988), o dva roky později se stal dokonce popkulturní ikonou díky malé, leč velmi stylové roli Viktora Čističe v akčním thrilleru Brutální Nikita. V roce 1994 přišla jeho nejslavnější úloha, pro kterou byla role Viktora jakýmsi předobrazem: Vedle debutující Natalie Portman si zahrál citlivého zabijáka Leona, díky němuž byly dveře do Hollywoodu definitivně otevřené.

Bohatý Hollywood i soukromí

Největších tržebních úspěchů dosáhly snímky, v nichž Jean Reno ztvárnil vedlejší roli – Šifra mistra Leonarda, Mission: Impossible, Godzilla, Trable v ráji a animák Spláchnutej. Ve Francii se staly diváckými hity především komediální Návštěvníci či thriller Purpurové řeky, uznání získal i za akčního Ronina po boku Roberta De Nira. Koncem 90. let dokonce odmítl agenta Smithe ve filmu Matrix, jeho kariéře to však příliš neuškodilo.

Jean Reno je potřetí ženatý, na jeho třetí svatbě v roce 2006 mu šel za svědka dokonce (v té době budoucí) francouzský prezident Nicolas Sarkozy. S každou partnerkou si Reno pořídil po dvou ratolestech, dohromady má tedy šest dětí. Bydlí střídavě v Paříži, New Yorku a Malajsii a nepřestává být jednou z klíčových postav francouzského filmového průmyslu.

Novější hity na obrazovce

Přestože si diváci pamatují Jeana Rena především díky jeho rolím z 90. let, i novější štace stojí za to. Sem můžeme zařadit akční kriminálku Nemilosrdní, v níž Reno vede tým policejních drsňáků, či drama Králové hor, kde Reno vystupuje jako zkušený lovec a mentor mladého chlapce. Oba snímky budete moci sledovat i na Prima MAX, konkrétně Krále hor dokonce v premiéře už 6. března a Nemilosrdné 15. března. Navíc si můžete připomenout i skvělou komedii Drž hubu! z roku 2003 – v ní bude Reno utíkat z blázince 20. března.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný