12. října 2018 10:00
redakce Prima Living

Jana Eyrová: Po letech neštěstí potkala opravdovou lásku

Nikdy nepoznala, jaké to je, cítit se někde jako doma. Nemilovaná a těžce zkoušená, bez jediného blízkého člověka, o kterého by se mohla opřít, se vydala do dospělého života. Našla si práci jako vychovatelka na panství v Thornfieldu, které vlastní pohledný a zajímavý pan Rochester. Ve středu ve 20.00 na Prima MAX!

Od okamžiku, kdy spisovatelka Charlotte Brontëová vydala v roce 1847 svůj román Jana Eyrová, se z této knihy stal naprostý trhák. Romantický příběh o slabé, zatracované, nemilované dívce, která ke štěstí přišla, byl znovu a znovu vydáván a přeložen do spousty jazyků.

Dodnes se také hraje jako divadelní představení, muzikál a bylo natočeno více než třicet televizních a filmových zpracování tohoto románu. Jana Eyrová nepřestává tvůrce fascinovat do té míry, že jsou schopni natočit jedno zpracování v roce 2006 a další ani ne za pět let!

První díl televizní minisérie Osudová láska Jany Eyrové si vychutnejte ve středu ve 20.00 na Prima MAX!

Na co se můžete těšit:

Poté co osiřela, měli Janu Eyrovou vychovat v domě její tety paní Reedové (Tara Fitzgerald). Jenže teta a její děti ji nenáviděli, a pro údajné zlé chování je Jana poslána do internátní školy v anglickém Lowoodu. Ani tady žádný vřelý přístup dívka nepoznává, ba právě naopak. Přísnost, tresty, absence jakéhokoli citu, to je škola, kde stráví Jana Eyrová (Georgie Henley) příštích osm let. Jediná přítelkyně onemocní a umírá.

Janě se ale dostane slušného vzdělání a po letech v Lowoodu má jediný cíl, stát na vlastních nohou. Je jí osmnáct let a téměř okamžitě si nachází práci jako vychovatelka a učitelka mladičké francouzsky mluvící dívky Adele (Cosima Littlewood).

Na panství Thornfield Hall ji přijímá hospodyně paní Fairfaxová (Lorraine Ashbourne). Majitel usedlosti Edward Rochester (Toby Stephens) je velmi často na cestách. Jana (Ruth Wilson) dlouho netuší, pro koho vlastně pracuje. Ačkoli jde o uzavřeného, odtažitého a trochu smutného mladého muže, Rochester s Janou rád diskutuje.

Jedné noci slyší Jana podivné zvuky, jde za nimi a ty ji dovedou až k Rochestrovu pokoji. Když otevře, vyšlehnou na ni plameny. Podaří se jí pána domu vzbudit a doslova odtáhnout do bezpečí. Nechápe, kdo mohl pokoj zapálit a hlavně, co to slyšela za podivné zvuky linoucí se ze severní věže thornfieldské usedlosti. Edward Rochester se okamžitě po incidentu vydává na cestu. Jakoby před něčím unikal.

Když se příště vrátí, přiveze s sebou velkou společnost. Mezi hosty je i velmi krásná Blanche Ingramová (Christina Cole) se svojí matkou. Jana, ve které postupně narůstá hluboký cit pro pana Rochestera, je znepokojena. Bude se pán domu ženit? Ale návštěvu přetne další incident. Na panství se objevuje neohlášený host a ze severní věže se ozývají děsivé zvuky. Rochester zanedlouho přivolá Janu na pomoc ke zraněnému muži. Ta příhoda však vztah Jany a Rochestera snad ještě více posílila…

Něco víc o filmu Osudová láska Jany Eyrové…

  • Televizní seriál Jane Eyre, který v češtině dostal název Osudová láska Jany Eyrové, byl natočen pro britskou televizní stanici BBC One v roce 2006.
  • Celkově se jedná o velice úspěšnou adaptaci. Herečka v hlavní roli Ruth Wilson dokonce za svůj výkon získala Zlatý glóbus za herecký výkon v TV filmu. Herečka tvrdí, že právě díky tomuto seriálu opravdu prorazila. Byla to její první velká role po dokončení herecké školy.
  • V tomto zpracování Jany Eyrové si tvůrci trochu povolili, co se týče vzhledu hlavních hrdinů. Rochester a Jana jsou prostě na své postavy příliš krásní. Podle románu má být Jana Eyrová spíše drobná, nevýrazná a chudá dívka. Ruth Wilson sice hraje ve filmu téměř nenamalovaná. Výrazné obočí a plné rty, mají však k nenápadnosti daleko. Stejně jako sexy vlnité vlasy a pohledy pana Rochestera posunují film do sféry současných požadavků na atraktivní vzhled hlavních hrdinů.
  • Naproti tomu ještě pozdější filmové zpracování Jany Eyrové z roku 2011 si dovolilo herečku téměř zošklivit, přesto šlo o strhující podívanou.
  • Televizní minisérii Osudová láska Jany Eyrové (2006) natočila režisérka s dokumentaristickou minulostí. Susanna White se proslavila dokumentárním seriálem pro HBO Generation Kill o americké účasti ve válce v Iráku. Toto dílko bylo nominováno na 11 cen Emmy. Dělala také dokumenty pro BBC, například The Museum či Volvo City.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný