2. května 2017 10:00
Gabriela Gabrielová

Jako voda a oheň: Redford a Streisandová ve filmu Takoví jsme byli

Takoví jsme byli - upoutávka

Každý z nich je tak strašně jiný, a přesto pokaždé, když se potkají, znamená to pro ně osudové setkání. Neskutečná přitažlivost dvou lidí, kteří zažijí jednu z nejkrásnějších filmových romancí. Nikdy však nezůstanou nadobro spolu. Jejich přesvědčení, původ i představa budoucnosti je žene od sebe. V pátek ve 20.15 na Prima MAX.

Setkání na středních a vysokých školách bývají někdy osudová. Z hlavy si tehdejší lásky vyžene člověk jen velmi těžko, vlastně asi nikdy. A stejně tak tomu je i v jedné z nejslavnějších dramatických romancí Takoví jsme byli z roku 1973, slavného režiséra Sydneyho Pollacka. Hlavní role stále se potkávajících a zase se opouštějících milenců si zahráli brilantní herci a vlastně již v té době velké hvězdy – Robert Redford a Barbra Streisand.

Všestranný sportovec a blonďatý fešák Hubbell Gardner (Robert Redford) bere život s lehkostí, úspěchy mu jdou v podstatě naproti a ještě má spisovatelský talent. Ona je krásná židovská levicová aktivistka a obdivovatelka marxismu Katie Morosky (Barbra Streisand). Bojuje za politické svobody a chce konec všech válek. Ti dva se poprvé potkali na vysoké škole, psal se rok 1937. Zatímco Katie si musela na školu vydělávat, Hubbell jako hoch z lepší rodiny v mezičase získával sportovní trofeje.

Znovu se potkávají o osm let později v New Yorku. Katie pracuje jako reportérka levicového rádia, z Hubbella je důstojník americké armády. Opět se do sebe zamilují a odjíždějí spolu do Hollywoodu, kde má Hubbell dostat práci jako scenárista. Ovšem politický „hon na čarodějnice“ proti komunistům oba milence definitivně rozděluje. Hubbell si zachraňuje kariéru a přesvědčená aktivistka Katie mizí z jeho života. Navždy? Nebo jen do příštího osudového setkání?

Romantické retro drama plné opravdových hvězd si užijte v pátek ve 20.15 na Prima MAX!

Co vás možná zajímá:

  • Nebojte se, film není plný politikaření! Studio Columbia Pictures se extrémně obávalo, aby diváky něčím nenaštvalo. Již několik let nemělo pořádný hit a na Takoví jsme byli (v originále The Way We Were) studio opravdu sázelo. Politika, zejména mccarthysmus 50. let, se z filmu nakonec téměř úplně vytratila.
  • Letošnímu osmdesátníkovi Robertu Redfordovi bylo v době natáčení filmu šestatřicet, Barbře Streisandové 30 let. Když dostával Redford v roce 2002 Oscara za celoživotní dílo, předávala mu ho právě Barbra v chytrém i dojemném proslovu. Někde na to mrkněte!
  • Režisér Sydney Pollack a herec Robert Redford byli velcí životní přátelé a také spolu pracovali nesmírně často. Charismatický blondýn se objevil v Pollackově filmech Zakázaný majetek (1966), Jeremiah Johnson (1972), Tři dny kondora (1974), Elektrický jezdec (1979), Havana (1990), Intimní detaily (1996). Za film Vzpomínky na Afriku (1985), kde hraje Redford po boku Meryl Streep, inkasoval režisér Pollack Oscara na nejlepší film a nejlepší režii.
  • Film Takoví jsme byli zase dostal oskarové ocenění za nejlepší titulní píseň a také hudbu. Nominován byl však v mnoha kategoriích, včetně Barbry Streisand v titulní roli.

Jeden hot a druhý čehý! Když režisér Sydney Pollack vzpomínal na natáčení filmu Takoví jsme byli, mluvil o tom, jak strašně rozdílní jsou Barbra i Robert i mimo filmový příběh. Na place se sice hluboce respektovali, ale ukočírovat ty dvě osobnosti nebylo údajně vůbec lehké. Problém byl i v přípravách na jednotlivé záběry. „Barbra mi každý večer volala a hodinu, možná dvě se mnou detailně probírala, co se bude zítra točit, a jak by to měla hrát,“ vypráví oskarový režisér Pollack. „Barbra miluje zkoušení a přípravy a každou další klapku se opravdu zlepšuje. Zatímco Bob (Redford) je spíše intuitivní herec, jenž má rád spontánní reakce. Několik klapek se zlepšuje, pak je na vrcholu a pak jeho výkon začne slábnout. Takže on to chtěl už natočit a ona měla pocit, že na ni tlačí. Bylo těžké odhadnout, kdy zapnout kameru, aby byli oba skvělí současně.“

  • Však si také skladatel Marvin Hamlish dával záležet. Po prvním zkušebním promítání měl při závěrečném objetí Katie a Hubbella pocit, že filmu něco schází a pokusil se produkci přemluvit, aby se do „velkého finále“ ještě dostříhala ústřední filmová píseň zpívaná Barbrou Streisand. Jenže producenti tvrdili, že by to stálo dalších 15 tisíc dolarů. A tak si je dal Hamlish ukrojit ze svého honoráře, závěr se předělal a… Hamlish dostal za muziku Oscara!
  • Ostatně skladatel Hamlish nebyl jediný paličák, který na filmu pracoval. Barbra Streisand například zase trvala na tom, že upraví trochu melodii a slova ústřední písně.
  • Streisand s Redfordem byli v době natáčení snímku Takoví jsme byli už takové hvězdy, že když se rozkřiklo, že budou oba točit na Manhattanu jednu scénu, srotil se tam najednou obrovský dav fanoušků.

(tek)

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný